Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zapalenia jądra polega na stosowaniu antybiotykoterapii dobranej w zależności od patogenu, który wywołał chorobę.

Ladit 280x336

Jeżeli zostanie zdiagnozowane zapalenie jądra leczenie może wymagać zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy wystąpi świnkowe zapalenie jądra.

Leczenie wymaga wówczas także stosowania terapii przeciw chorobie, która wywołała wspomniane powikłanie. Leczenie zapalenia jądra o ostrym przebiegu jest podobne do terapii wykorzystywanej w przypadku przewlekłego zapalenia jąder.

Należy dodać, że ostra postać choroby w razie braku odpowiedniego leczenia może przekształcić się w przewlekłą postać.

Leczenie zapalenia jądra w postaci przewlekłej wymaga stosowania antybiotykoterapii przez minimum 3 tygodnie.

Jeżeli zachowawcze leczenie zapalenia jądra nie przyniesie rezultatów i dojdzie do rozwoju powikłań, należy wykonać zabieg orchidektomii.

W przypadku, gdy występuje zaawansowane zapalenie jądra leczenie wymaga wykonania zabiegu operacyjnego polegającego na usunięciu jąder i powrózka nasiennego.

Zabieg ten jest stosowany przede wszystkim w przebiegu terapii raka jądra. Orchidektomia może doprowadzić do powstania krwiaków i bólów fantomowych.

W razie wystąpienia obrzęku jąder należy zgłosić się do lekarza.

Nieleczone zapalenie jądra może doprowadzić do powikłań. Jednym z nich jest ropień. Ma on postać ostro odgraniczonego zbiorowiska ropy w tkance.

Ladit 160x600

Zmianom tego typu towarzyszą uciążliwe dolegliwości bólowe. Główną przyczyną wystąpienia ropnia jest rozwijające się zakażenie mieszane spowodowane gronkowcami i beztlenowcami.

Ropa gromadzie się w konsekwencji rozpuszczenia mas martwiczych i bakterii, przez granulocyty i makrofagi. Następnie ulegają one lizie, co prowadzi do uwolnienia aktywnych enzymów proteolitycznych. Ropień może ustąpić samoistnie, ale jest to bardzo rzadko spotykane.

Może dojść do samoistnego opróżnienia się na zewnątrz ropnia poprzez martwiczy odcinek skóry, albo błony śluzowej.

Ropień może też opróżnić się do światła jelita ? ale tylko w przypadku ropnia brzucha. Ropień jest zmianą, która może pojawić się w różnych częściach ciała, nie tylko w przebiegu zapalenia jąder.

Leczenie ropnia polega na nacięciu zmiany oraz założeniu drenów i sączka.

Umożliwia on odpływ ropy. Lekarz może dodatkowo podać pacjentowi leki przeciwbakteryjne, w tym między innymi metronidazol oraz pochodne penicyliny. Są to leki należące do grona antybiotyków.

Antybiotyki są główną grupą leków stosowanych w leczeniu zapalenia jąder.

Antybiotyki mają zdolność niszczenia bakterii, albo hamowania ich wzrostu. Antybiotyki można podzielić na kilka grup, a mianowicie na antybiotyki beta-laktamowe, tetracykliny, antybiotyki aminoglikozydowe oraz antybiotyki peptydowe i antybiotyki o innej budowie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.