Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie jądra (łac. orchitis) jest stanem zapalnym toczącym się w tkankach jądra. Z reguły jest powikłaniem przeszkody podpęcherzowej, która występuje głównie u mężczyzn powyżej 50 roku życia.

Ladit 280x336

Zapalenie jądra może być także powikłaniem wad dróg moczowo-płciowych, albo infekcji toczących się w ich obrębie.

Zapalenie jądra przyczyny ma związane z chorobami dróg moczowo-płciowych zwykle u mężczyzn powyżej 40. roku życia. Zapalenie jądra może wystąpić także u młodych mężczyzn.

Z reguły zapalenie jądra przyczyny ma związane z bakteriami atypowymi i dwoinką rzeżączki. Poza tym, zapalenie jądra przyczyny może mieć związane z patogenami odpowiedzialnymi za zapalenie cewki moczowej, co zdarza się najczęściej u mężczyzn cierpiących na przerost gruczołu krokowego.

Do zakażenia dochodzi na drodze wstępującej. Można wyróżnić izolowane zapalenie jądra. Powikłania świnki są z nim ściśle związane. Polega na tym, że zakażenie rozwija się tylko w obrębie jądra, a nie najądrzy.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zapalenie jądra a płodność.

 

Chłopcy, którzy w wieku pokwitania chorują na świnkę, mogą w dorosłym życiu być bezpłodni, ponieważ do powikłań tej choroby należą zaburzenia wytwarzania plemników. Choroba może przybrać postać taką, jak zapalenie jądra prawego, albo przewlekłe zapalenie jąder.

Ladit 160x600

Osoby, które cierpią na zapalenie jądra, porady mogą zasięgnąć u urologa. Nie należy bagatelizować ostrego zapalenia jąder, ponieważ w 15% przypadków przekształca się w przewlekłą postać choroby.

Jednym z powikłań zapalenia jąder jest ropień. Jeżeli się rozwinie, konieczne jest przeprowadzenie orchidektomii. Orchidektomia jest zabiegiem operacyjnym, który polega na chirurgicznym usunięciu męskich gonad i powrózka nasiennego. Stosuje się ją zwykle w leczeniu arka jądra. Jej następstwem mogą być tzw. bóle fantomowe, a także krwiaki.

Jądra są męskimi narządami rozrodczymi znajdującymi się w mosznie. Moszna ma postać worka skórno-powięziowego, który wywodzi się ze ściany brzucha. Są elementem układu rozrodczego, w którym pełnią rolę gonad, a także układu endokrynnego, w którym pełnią rolę gruczołów dokrewnych. Ich głównym zadaniem jest produkcja plemników i męskich hormonów płciowych, np. testosteronu.

Zarówno endokrynna, jak i spermotwórcza funkcja jąder są kontrolowane przez hormony produkowane przez przysadkę, a dokładniej mówiąc, przez jej przedni płat. Są to hormony, takie jak lutropiny oraz folikulotropiny określane odpowiedni LH i FSH.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • objawy zapalenia jadra

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.