Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie krtani (łac. laryngitis) jest stanem zapalnym skrzynki głosowej spowodowane podrażnieniem lub infekcja.

Ladit 280x336

Wewnątrz krtani znajdują się struny głosowe. Są to dwie fałdy błony śluzowej obejmujące mięśnie i chrząstki. Zdrowe struny głosowe otwierają się i zamykają bardzo płynnie. Tworzą dźwięki przez ruch i wibracje.

Obrzęk wywołany stanem zapalnym i podrażnieniami strun głosowych powoduje zniekształcenie ich ruchu. W efekcie głos jest zachrypnięty. Krtań jest narządem głosu znajdującym się w szyi. Stanowi początkowy odcinek tchawicy łączący ją z gardłem.

Struktura krtani składa się z chrząstek połączonych stawami, mięśniami i więzadłami powleczonymi błoną  śluzową. Struny głosowe są elementami drgającymi. Odchodzą od wyrostków głosowych chrząstek nalewkowatych. Przebiegają poziomo do przodu, dochodząc do kąta chrząstki tarczowatej.

Wraz z błoną śluzową tworzą fałdy głosowe, które zamykają szparę głośni.  Czasem zapalenie krtani może spowodować utratę głosu. U niektórych chorych zapalenie krtani może mieć ostry i krótkotrwały przebieg, zaś u innych może przybrać postać przewlekłą.

Z reguły jest wywoływane przez infekcję wirusową, albo naciągnięcie strun głosowych. Nie jest to groźne i można je łatwo wyleczyć. znacznie bardziej groźna jest chrypka, która nie ustaje. Stanowi ona sygnał, że doszło do poważniejszego schorzenia.

Ladit 160x600

Zapalenie krtani u dziecka nie powinno trwać dłużej niż dwa tygodnie.

 

Jeżeli odpoczynek głosu i picie dużej ilości płynów nie pomaga, konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków. Zapalenie krtani u dziecka przybierające ostry przebieg, może doprowadzić do uszkodzenia strun głosowych.

Jeżeli dziecko ślini się więcej niż zazwyczaj, ma głośny i piskliwy oddech, problemy z połykaniem i oddychaniem oraz gorączkę, zapalenie krtani u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Ostre zapalenie krtani u dzieci i dorosłych jest tymczasowe i po wyleczeniu przyczyny ustępuje.

Do źródeł tej choroby zalicza się infekcje wirusowe, nadużywanie głosu, a także zakażenia bakteryjne. Przewlekłe zapalenie krtani charakteryzuje się tym, że trwa dłużej niż trzy tygodnie. Z reguły jego przyczyną jest długotrwałe działanie drażniące spowodowane wziewnymi substancjami drażniącymi, do których należą dym, alergeny i opary chemiczne, a także refluksem, częstym nadużywaniem głosu.

Do zachorowania przyczynia się też nadmiar alkoholu i palenie papierosów oraz przewlekłe zapalenie zatok. Należy dodać, że zapalenie krtani i tchawicy jest konsekwencją nieleczonego zapalenia krtani. Zakażenie może rozprzestrzeniać się także do innych części dróg oddechowych, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • nieleczone zapalenie krtani

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.