Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie macicy (łac. cervicitis) jest najczęściej występującą chorobą narządów płciowych kobiety. Jej źródłem zakażenia jest pochwa, w której znajduje się bogata flora bakteryjna i wirusowa.

Może zaatakować szyjkę macicy. Zapalenie macicy może zostać rozpoznane podczas badania szyjki macicy we wzierniku.

Jeśli doszło do infekcji jej okolice są zaczerwienione. W niektórych przypadkach może być delikatnie przerośnięta. Diagnostyka choroby, jaką jest zapalenie macicy wymaga także pobrania rozmazów i posiewów z szyjki macicy.

Zapalenie macicy jest wywoływane przez liczne drobnoustroje, do których należą wirusy, bakterie, grzyby i organizmy pasożytnicze.

Jedną z postaci choroby jest ropne zapalenie macicy prowadzące do powstania nadżerki, czyli uszkodzenia nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywającego tarczę szyjki macicy. Nadżerka ma postać otarcia, które nie goi się i wymaga interwencji lekarskiej. Ropne zapalenie macicy nie ma bezobjawowego przebiegu. Zwykle występują upławy, gorączka i osłabienie.

Jak dochodzi do pojawienia się zapalenia macicy?

Ropne zapalenie macicy może być sygnalizowane także przez bóle podbrzusza. Ropne zapalenie macicy zwykle wiąże się z występowaniem ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z kanału szyjki. Pojawia się zwykle po współżyciu seksualnym.

Czynniki ryzyka sprzyjające zachorowaniu na zapalenie macicy to występowanie nadżerki szyjki macicy, zabiegi ginekologiczne oraz duża ilość partnerów seksualnych, poronienie, połóg i brak higieny osobistej.

Zapalenie szyjki macicy nie jest groźnym schorzeniem, niemniej stwarza duże zagrożenie w okresie ciąży. Infekcja rozwijająca się w szyjce macicy może spowodować zapalenie błon płodowych i łożyska. Może doprowadzić także do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, poronienia i przedwczesnego porodu.

Czy zapalenie szyjki macicy podczas ciąży jest groźne?

Zapalenie szyjki macicy w okresie ciąży może także doprowadzić do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Zapalenie błon płodowych i łożyska jest częstym powikłaniem zapalenia szyjki macicy.

Polega na tym, że stan zapalny rozprzestrzenia się obejmując także kosmówkę i owodnię. Może doprowadzić do leukomalacji okołokomorowej oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych polega natomiast na przerwaniu błon płodowych w ciąży w okresie wcześniejszym niż na godzinę przed rozpoczęciem porodu.

Należy do grona częstych patologii położniczych. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych jest także przyczyną około 30% przedwczesnych porodów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie macicy
  • zapalenie macicy w ciąży

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.