Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie macicy (łac. cervicitis) jest najczęściej występującą chorobą narządów płciowych kobiety. Jej źródłem zakażenia jest pochwa, w której znajduje się bogata flora bakteryjna i wirusowa.

Ladit 280x336

Może zaatakować szyjkę macicy. Zapalenie macicy może zostać rozpoznane podczas badania szyjki macicy we wzierniku.

Jeśli doszło do infekcji jej okolice są zaczerwienione. W niektórych przypadkach może być delikatnie przerośnięta. Diagnostyka choroby, jaką jest zapalenie macicy wymaga także pobrania rozmazów i posiewów z szyjki macicy.

Zapalenie macicy jest wywoływane przez liczne drobnoustroje, do których należą wirusy, bakterie, grzyby i organizmy pasożytnicze.

Jedną z postaci choroby jest ropne zapalenie macicy prowadzące do powstania nadżerki, czyli uszkodzenia nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywającego tarczę szyjki macicy. Nadżerka ma postać otarcia, które nie goi się i wymaga interwencji lekarskiej. Ropne zapalenie macicy nie ma bezobjawowego przebiegu. Zwykle występują upławy, gorączka i osłabienie.

Jak dochodzi do pojawienia się zapalenia macicy?

Ropne zapalenie macicy może być sygnalizowane także przez bóle podbrzusza. Ropne zapalenie macicy zwykle wiąże się z występowaniem ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z kanału szyjki. Pojawia się zwykle po współżyciu seksualnym.

Ladit 160x600

Czynniki ryzyka sprzyjające zachorowaniu na zapalenie macicy to występowanie nadżerki szyjki macicy, zabiegi ginekologiczne oraz duża ilość partnerów seksualnych, poronienie, połóg i brak higieny osobistej.

Zapalenie szyjki macicy nie jest groźnym schorzeniem, niemniej stwarza duże zagrożenie w okresie ciąży. Infekcja rozwijająca się w szyjce macicy może spowodować zapalenie błon płodowych i łożyska. Może doprowadzić także do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, poronienia i przedwczesnego porodu.

Czy zapalenie szyjki macicy podczas ciąży jest groźne?

Zapalenie szyjki macicy w okresie ciąży może także doprowadzić do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Zapalenie błon płodowych i łożyska jest częstym powikłaniem zapalenia szyjki macicy.

Polega na tym, że stan zapalny rozprzestrzenia się obejmując także kosmówkę i owodnię. Może doprowadzić do leukomalacji okołokomorowej oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych polega natomiast na przerwaniu błon płodowych w ciąży w okresie wcześniejszym niż na godzinę przed rozpoczęciem porodu.

Należy do grona częstych patologii położniczych. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych jest także przyczyną około 30% przedwczesnych porodów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie macicy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.