Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie mięśnia sercowego (łac. miocarditis) jest procesem zapalnym, który toczy się w warstwie mięśniowej serca. Najczęściej jest spowodowane infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi.

Ladit 280x336

W wyniku infekcji pojawia się zapalenie mięśnia sercowego, którego objawy nasilają się prowadząc do niewydolności serca, albo nagłej śmierci sercowej. Zapalenie mięśnia sercowego jest powodowane przez wiele czynników.

Infekcje wirusowe i bakteryjne to główne czynniki wywołujące zapalenie mięśnia sercowego u dzieci i dorosłych. Poza tym, zapalenie mięśnia sercowego u dzieci może być też spowodowane krętkami, pierwotniakami i grzybami.

Do grona drobnoustrojów wywołujących zapalenie mięśnia sercowego u dzieci i dorosłych są także pasożyty. Wirusowe zapalenie mięśnia sercowego jest najczęściej występującym spośród odmian choroby spowodowanych infekcją. Bardzo często określa się je także jako pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego, będące powikłaniem po grypie.

Zapalenie mięśnia sercowego przyczyny może mieć też związane z reakcjami immunologicznymi i czynnikami toksycznymi.

 

Najbardziej groźne jest ostre zapalenie mięśnia sercowego. Nie każdy wie, co to jest zapalenie mięśnia sercowego, myląc je z niewydolnością. Choroba może prowadzić do niewydolności, ale sama w sobie nią nie jest.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowane zapalenie mięśnia sercowego rokowania zwykle są pomyślne, ponieważ można je skutecznie wyleczyć. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie.

W przebiegu choroby mogą bowiem wystąpić zatory obwodowe, mikrotętniaki lewej komory, zaburzenia rytmu czy nagły zgon.
Serce człowieka jest centralnym narządem układu krwionośnego położonym w klatce piersiowej, a dokładniej mówiąc w śródpiersiu środkowym, we wnętrzu worka osierdziowego.

Serce działa podobnie do pompy zalewowo - tłoczącej. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie przepływu krwi przez tkanki. Ludzkie serce skład się z czterech jam, do których zalicza się dwie komory i dwa przedsionki. Zadaniem prawego przedsionka jest zbieranie krwi z całego organizmu. Z tego miejsca krew przechodzi do prawej komory tłoczącej krew do płuc za pośrednictwem pnia płucnego.

Następnie z płuc krew wpływa do przedsionka lewego, a stamtąd dostaje się do lewej komory tłoczącej krew do tkanek obwodowych. Schorzenia serca można podzielić na nabyte i wrodzone. Wśród wad wrodzonych wyróżnia się nieprawidłowości budowy serca, albo dużych naczyń, które powstały w życiu płodowym.

Leczenie chorób serca jest przedmiotem kardiologii. Leczenie operacyjne chorób serca jest natomiast zadaniem kardiochirurgii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.