Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zapalenia mózgu ma charakter objawowy, a zatem polega na stosowaniu leków, które łagodzą symptomy towarzyszące chorobie.

Ladit 280x336

Nie jest możliwe przyczynowe leczenie zapalenia mózgu, ponieważ nie istnieją leki aktywne wobec wirusa powodującego odkleszczowe zapalenie mózgu. Leczenie wymaga podawania chorym dożylnie płynów uzupełniających niedobór wodno - elektrolitowy.

Niedobory i zaburzenia tego typu powstają w wyniku gorączki i wymiotów, które występują w przebiegu choroby, jaką jest zapalenie mózgu. Leczenie wymaga także stosowania leków przeciwbólowych oraz preparatów zmniejszających obrzęk mózgu.

Dzięki nim przebieg jest bardziej łagodny i zmniejsza się ryzyko powikłań, które mogą być spowodowane przez kleszczowe zapalenie mózgu. Leczenie w fazie objawowej wymaga pozostania pacjenta w szpitalu.

Zazwyczaj leczenie zapalenia mózgu przebiega bez powikłań, choć może zdarzyć się, że dojdzie do zaburzeń czucia, upośledzenia pamięci i koncentracji, a także niedowładów.

 

Leki przeciwbólowe obejmują szeroka  grupę różnych środków przeciwbólowych wykazujących zdolność do zmniejszania, albo hamowania odczuwania bólu Nie mają wpływ na odbiór bodźców związanych z dotykiem.

Ladit 160x600

Można podzielić je na dwie zasadnicze grupy, a mianowicie na leki opioidowe oraz nieopioidowe. Wśród leków nieopioidowych dodatkowo wyróżnia się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe, które nie wykazują działania przeciwzapalnego, jeżeli są podawane zgodnie z zalecanymi dawkami terapeutycznymi.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne tworzą szeroką i niejednorodną grupę leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Działają w ten sposób, że hamują cyklooksygenazę prostaglandynową.

Noszą nazwę niesteroidowych z uwagi na strukturę, która jest odmienna od kortykosteroidów. Najbardziej znanym lekiem należącym do grona niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest bez wątpienia kwas acetylosalicylowy zwany potocznie aspiryną.

Leki zaliczane do tego grona różnią się między sobą dwoma cechami, a mianowicie siłą działania i toksycznością. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są stosowane w leczeniu objawowym.

Służą do zwalczania gorączki, a także bólów o różnym nasileniu i pochodzeniu. Mogą być stosowane w połączeniu z innymi środkami leczniczymi. Wówczas ich działanie jest wzmocnione.

Poszczególne środki farmaceutyczne należące do grona niesteroidowych leków przeciwzapalnych różnią się między sobą także profilem działania. Niektóre środki posiadają silne działanie przeciwbólowe, inne mają silniejsze działanie przeciwzapalne są w końcu takie leki, które wykazują zarówno silne działanie przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.