Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego przenoszoną przez kleszcze i powodowaną przez wirusy. Objawy zapalenia mózgu o takiej etiologii są związane z dwoma etapami choroby.

Ladit 280x336

Pierwszym jest faza zwiastunowa, podczas której pojawiają się takie objawy zapalenia mózgu, jak wymioty, nudności i biegunka. Utrzymują się nie dłużej niż tydzień. U większości chorych dochodzi do wyleczenia samoistnego.

U części dochodzi do tak zwanej fazy neuroinfekcji. Może mieć postać zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych, zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku. U większości osób objawy zapalenia mózgu ustępują po dwóch lub trzech tygodniach.

Zapalenie mózgu objawy może mieć związane z zaburzeniami czucia i upośledzeniami pamięci. Mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy. Poza tym, zapalenie mózgu objawy może mieć powiązane z niedowładami. Zapalenie mózgu objawy ma stosunkowo podobne do grypy w pierwszej fazie rozwoju infekcji.

Niemniej jednak w przypadku choroby, takiej jak kleszczowe zapalenie mózgu objawy mogą mieć bardziej gwałtowny przebieg.

 

Nie należy lekceważyć schorzenia, takiego jak odkleszczowe zapalenie mózgu. Objawy początkowe są dość niegroźne, jednak w przypadku wystąpienia symptomów drugiej fazy, chory powinien być odpowiednio leczony pod nadzorem lekarza. Zwykle wymagana jest hospitalizacja.

Ladit 160x600

Niedowład będący jednym z objawów zapalenia mózgu polega na zmniejszeniu siły, albo jedynie ograniczeniu zakresu ruchu. Do niedowładu dochodzi z reguły w wyniku zmian organicznych ośrodkowego układu nerwowego, nerwów mięśnia, albo nerwów obwodowych.

Można wyróżnić dwa rodzaje niedowładu, w tym niedowład spastyczny i niedowład wiotki. Niedowład spastyczny jest wywołany uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Z kolei niedowład wiotki charakteryzuje się tym, że jest spowodowany uszkodzeniem obwodowym.

Niedowład może być rezultatem zaburzeń psychicznych, między innymi histerii. Posiada charakter wyłącznie czynnościowy.

Innym symptomem zapalenia mózgu, o którym warto wspomnieć są wymioty. Wymioty polegają na gwałtownym wyrzucie treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka, albo z żołądka i jelit.

Odruchy wymiotne mogą poprzedzać wymioty. Wymioty mogą być krótkotrwałe lub długotrwałe. W pierwszym przypadku zwykle nie powodują poważnych powikłań. Jeżeli jednak towarzyszą im takie objawy, jak poty czy biegunka, może dojść do poważnego odwodnienia organizmu oraz zaburzeń równowagi kwasowo - zasadowej.

Odwodnienie wymaga podawania płynów doustnie, a w ciężkich przypadkach dożylnie. Jeżeli wymioty są nasilone i gwałtowne, to istnieje ryzyko powstawania pęknięć błony śluzowej przełyku i jego ściany. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.