Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie mózgu (łac. encephalitis) jest chorobą, która polega na zakażeniu ośrodkowego układu nerwowego, w którym zmiany chorobowe objęły mózg. Zapalenie mózgu z reguły jest wywoływane przez wirusy.

Ladit 280x336

Zapalenie mózgu spowodowane infekcją bakteryjną zdarza się bardzo rzadko. Można wyróżnić kilka typów choroby, w tym między innymi opryszczkowe zapalenie mózgu oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest zwane także wiosenno - letnim, ponieważ szczyt zachorowań w okolicach Nysy, Białowieży i Olsztyna notuje się właśnie w tym okresie. Kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce uchodzi za epidemiczne i endemiczne.

Kleszczowe zapalenie mózgu występuje równie często, jak śpiączkowe, zwane także nagminnym. Inna nazwa schorzenia to choroba Economo. W 1917 r i 1927 r. doszło do epidemii śpiączkowego zapalenia mózgu. Bardzo ważne jest zapobieganie wystąpieniu choroby.

Profilaktyka polega przede wszystkim na noszeniu odpowiedniej odzieży. Wybierając się do lasu, trzeba założyć ubranie zakrywające jak najwięcej części ciała. Jeżeli dojdzie do kontaktu kleszcza ze skórą, należy go jak najszybciej usunąć.

Bardzo dobrym sposobem jest stosowanie środków odstraszających kleszcze.

 

Najlepiej unikać pobytu w regionach zakażonych kleszczy. Zawsze po wizycie w lesie trzeba obejrzeć dokładnie całe ciało. Gdy zauważy się ukąszenie trzeba delikatnie usunąć kleszcza. Należy uchwycić go pęsetą za główkę i pociągnąć. Miejsce ukłucia trzeba od razu zdezynfekować.

Ladit 160x600

Do zapalenia mózgu może dojść także poprzez wypicie skażonego mleka. Mleko pochodzące bezpośrednio od owiec, krów i kóz powinno być gotowane przed spożyciem. Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie mózgu.

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniu są szczepienia ochronne. Zaleca się ich wykonywanie osobom, które przebywają na terenach endemicznych, a zatem między innymi tym, którzy są zatrudnieni przy eksploatacji lasów. Szczepienie przebiega w trzech etapach.

Pierwszą dawkę podaje się w okresie zimowym, drugą około jednego do trzech miesięcy po podaniu pierwszej dawki, zaś trzecią maksymalnie po roku od drugiego szczepienia. Co trzy lata należy wykonywać szczepienie przypominające.

Kleszcze powinno się usuwać jak najszybciej. Zwlekanie z tą czynnością zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na zapalenie mózgu. W celu odpowiedniego wyciągnięcia kleszcza, wystarczy ująć go pęsetą jak najbardziej z przodu i z wyczuciem.

Pęseta nie może się ześlizgiwać, ale jednocześnie nie może także spowodować uszkodzenia struktury kleszcza. Wówczas może bowiem dojść do sytuacji, gdy część ciała tego pajęczaka zostanie w organizmie człowieka. Poza tym zgniecenie kleszcza prowadzi do wyciśnięcia jego zawartości do ciała.

Nie należy smarować kleszcza żadnymi środkami, szczególnie masłem. Powodują jego podrażnienie, co w konsekwencji prowadzi do wydalenia treści pokarmowej kleszcza, wraz z wirusami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi, do ciała gospodarza.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • chproba encephalitis
  • jak zmniejszyc ryzyko zachorowania na zapalenie mozgu
  • zapalenie mózgu konsekwencje

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.