Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie nagłośni (łac. epiglottitis) jest stanem zapalnym nagłośni wymagającym natychmiastowego leczenia. Brak interwencji lekarskiej w przypadku omawianej choroby stwarza zagrożenie dla życia.

Ladit 280x336

Przyczyny zapalenia nagłośni są związane z infekcją bakteryjną.

Czynnik sprawczy w przypadku tej choroby to bakteria Haemophilus influenzae typu B. Zapalenie nagłośni może być spowodowane także bakterią Streptococcus pneumoniae bądź Streptococcus pyogenes.

Najczęściej chorują na nią młodsze dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Zapalenie nagłośni może w skrajnych przypadkach prowadzić do duszności. Obraz kliniczny zapalenia nagłośni jest na tyle charakterystyczny, że na jego podstawie można stawiać rozpoznanie.

Diagnoza zapalenia nagłośni powinna być różnicowana z takimi chorobami, jak:

  • podgłośniowe zapalenie krtani
  • błonica
  • aspiracja ciała obcego

Chory powinien bezzwłocznie zostać poddany intubacji dotchawiczej.

Lekarz wykonuje także laryngoskopię, na podstawie której może stwierdzić zaczerwienienie i obrzęk w obrębie nagłośni i nalewkowatych chrząstek.

Schorzenie zapalenie nagłośni nie wymaga zatem wykonania wielu badań diagnostycznych i jest stosunkowo łatwe w rozpoznaniu. Intubacja dotchawicza polega na umieszczeniu plastikowej rurki (tzw. rurki intubacyjnej) w tchawicy chorego.

Ladit 160x600

Celem zabiegu jest zapewnienie pacjentowi drożności dróg oddechowych. Rurka zostaje wprowadzona przez usta za pomocą laryngoskopu przez anestezjologa. Wielkość rurki intubacyjnej jest zależna od wieku i budowy pacjenta.

Podczas zabiegu należy monitorować ruchy oddechowe i osłuchać płuca.

Nagłośnia jest fałdem, który zamyka wejście krtani.

Jej struktura została zbudowana z chrząstki nagłośniowej pokrytej tkanką miękką oraz warstwą więzadeł i mięśni. Nagłośnia znajduje się w tylnej części okolicy nasady języka.

Obok niej znajdują się fałdy nalewkowo-nagłośniowe zapobiegające przedostawaniu się pokarmu do dróg oddechowych w momencie połykania.

Haemophilus influenzae jest gram-ujemną pałeczką przenoszoną droga kropelkową.

Powoduje ona nie tylko zapalenie nagłośni, ale też inne zakażenia układu oddechowego oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Bakteria, o której mowa została opisana przez Richarda Pfeiffera już w 1892 r. w czasie epidemii grypy.

W Polsce nosi ona nazwę pałeczki grypy.

Rzecz jasna obie nazwy mają historyczne znaczenie. Grypa ma bowiem etiologię wirusową i infekcja bakteryjna wywołana przez opisany drobnoustrój nie prowadzi do rozwoju tej choroby. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.