Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zapalenia najądrza są związane z występowaniem bólu okolicy moszny z towarzyszącym obrzękiem. Zapalenie najądrza objawy może mieć związane z bólem cewki moczowej i częstym oddawaniem moczu.

Ladit 280x336

Inne objawy zapalenia najądrza to gorączka oraz ból promieniujący do pachwiny i podbrzusza.

Zapalenie najądrza objawy ma z reguły jednostronne. Należy do przyczyn rozwoju zespołu chorobowego określanego potocznie mianem ostrej moszny.

Podstawowym powodem wystąpienia choroby jest wsteczny przepływ moczu wywołany zablokowaniem prawidłowej drogi odpływu.

Objawy zapalenia najądrza są wynikiem zakażenia układu moczowego.

Choroba jest jednym z najczęściej występujących powikłań zakażenia dróg moczowych. Ryzyko wystąpienia choroby jest większe u pacjentów z niewyrównaną cukrzycą, z cewnikiem w drogach moczowych, leczonych immunosupresyjnie, a także pacjentów, którzy zostali poddani diagnostycznym i leczniczym zabiegom przezcewkowym.

Objawy zapalenia najądrza są podstawą do rozpoznania choroby, niemniej niektóre z nich mogą wskazywać na skręt jądra.

Lekarz zbiera wywiad oraz wykonuje badanie palpacyjne. Następnie pacjent musi wykonać badanie ogólne moczu.

Ladit 160x600

Jeżeli występuje w nim zwiększona ilość leukocytów, nabłonki płaskie i bakterie może to przemawiać za aktywnym stanem zapalnym wywołanym przez bakterie.

Głównym elementem rozszerzonej diagnostyki zapalenia najądrza jest mikrobiologiczne badanie moczu, zwane potocznie posiewem.

Wykonanie badania umożliwia dokładne zidentyfikowanie chorobotwórczego drobnoustroju.

Niektóre mikroorganizmy nie mogą zostać wykryte za pomocą tej metody. Niemniej uważa się ją za wystarczającą w procesie diagnostycznym. Mocz powinien zostać oddany do jałowego pojemnika. Należy pobrać próbkę z tak zwanego środkowego strumienia.

Mocz powinien zostać poddany do pojemnika w trakcie mikcji, a nie na samym początku. Należy oddać go rano po wstaniu z łóżka. Gdy mimo wykonanych badań postawienie diagnozy nadal nie będzie możliwe lekarz zaleca wykonanie ultrasonografii jąder.

W razie wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Powtarzające się stany zapalne najądrza mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia najądrza. Może ono objawiać się stwardnieniem narządu oraz utrzymującymi się dolegliwościami bólowymi. Proces chorobowy może rozszerzyć się na jądro przyczyniając się do zapalenia jądra.

Wśród powikłań można wymienić także utworzenie się ropnia najądrza, albo jądra. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.