Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie najądrza występuje u mężczyzn w każdym wieku, choć pewne różnice tkwią w etiologii.

Ladit 280x336

Zapalenie najądrza występuje najczęściej u mężczyzn w wieku poniżej 35 lat w rezultacie infekcji bakteryjnej.

Zapalenie najądrza u mężczyzn w wieku powyżej 35 lat jest natomiast spowodowane głównie przez gram-ujemne bakterie jelitowe, które powodują rozwój zakażenia układu moczowego.

Zapalenie najądrza przyczyny ma związane ze zmianami chorobowymi w obrębie cewki moczowej. Zapalenie najądrza przyczyny są związane także z rzeżączką.

Zapalenie najądrza przyczyny może mieć także związane z zapaleniem gruczołu krokowego, albo cewnikiem, który został umieszczony w pęcherzu moczowym zbyt długo. Ryzyko zachorowania rośnie wtedy, gdy mężczyzna chorował lub choruje na jedną z wymienionych wyżej chorób.

Ostre zapalenie najądrza charakteryzujące się ostrym przebiegiem może przekształcić się w przewlekłe zapalenie najądrza.

 

W przypadku, gdy występuje zapalenie najądrza powikłania, które mogą się pojawić dotyczą rozprzestrzenienia się procesu zapalnego na jądra. Ważnym zagadnieniem jest też zapalenie najądrza a płodność.

Ladit 160x600

Rzeżączka może powodować zapalenie najądrza. Jest to choroba weneryczna, którą wywołuje dwoinka rzeżączki. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt płciowy. Infekcja może objąć cewkę moczową, genitalia, oczy i jamę ustną, odbyt i gardło.

U kobiet prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej, problemów z miesiączką, ciąży pozamacicznej oraz infekcji i stanów zapalnych. Choroba jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży oraz dla mężczyzn. Rzeżączka u mężczyzn może powodować prostatę, zapalenie jąder i bezpłodność oraz rany cewki moczowej.

Mężczyzna, u którego pojawi się ból i pieczenie w cewce moczowej oraz ropna bądź śluzowo-ropna wydzielina z cewki, powinien zgłosić się do lekarza. Tego typu objawy wskazują na to, że prawdopodobnie doszło do zachorowania na rzeżączkę. Ostry stan zapalny mija po kilku tygodniach, niemniej nie jest to związane z samoistnym wyleczeniem, lecz z przekształceniem się stanu ostrego w przewlekły.

Zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań, do grona których należy zapalenie najądrza.

Najądrze jest parzystym, męskim narządem płciowym przylegającym do jader. Jego zadaniem jest magazynowanie plemników do osiągnięcia przez nich pełnej dojrzałości. Mają formę kanalików tworzących przewód o długości kilku metrów. Zawiera rzęski, dzięki którym plemniki mogą przesuwać się do przodu.

Stan zapalny w obrębie najądrzy może łatwo rozprzestrzenić się na jądra, ponieważ kanaliki przylegają do jąder wzdłuż ich tylnego brzegu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.