Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie nerwu przedsionkowego (łac. neuronitis vestibularis) jest zapalną chorobą. Schorzenie ma prawdopodobnie wirusową etiologię.

Ladit 280x336

Przypuszcza się także, że zapalenie nerwu przedsionkowego może mieć podłoże autoimmunologiczne.

Przyczyny zapalenia nerwu przedsionkowego nie są do końca znane. Według niektórych lekarzy zapalenie nerwu przedsionkowego może być spowodowane czynnikami naczyniowymi.

Choroba prowadzi do dysfunkcji samego nerwu przedsionkowego, albo jego jąder znajdujących się w pniu mózgu.

Choroba zapalenie nerwu przedsionkowego może mieć ostry lub przewlekły przebieg.

Schorzenie może przebiegać w postaci pojedynczych i napadowych zawrotów głowy, albo ciągu ataków polegających na jednoczesnym wystąpieniu kilku symptomów. Zapalenie nerwu przedsionkowego może też przechodzić w przetrwały zespół objawów, które ustępują po około 14 dniach.

Obraz kliniczny zapalenia nerwu przedsionkowego nie jest jednorodny.

Zapalenie nerwu przedsionkowego jest uznawane za jedną z głównych przyczyn wystąpienia zawrotów głowy.

Wiążą się one z subiektywnym odczuciem wirowania bądź braku równowagi. Osoba, która skarży się na zawroty głowy może doznać uczucia wirowania, niestabilności, albo kołysania.

Nerw przedsionkowo-ślimakowy jest VIII nerwem czaszkowym, który unerwia ucho wewnętrzne i łączy je z mózgowiem. Przekazuje on informacje słuchowe pochodzące ze ślimaka, kanałów półkolistych i łagiewki. Dawniej struktura była określana mianem nerwu statyczno-słuchowego.

Ladit 160x600

W obrębie nerwu VII można wyróżnić część przedsionkową i część ślimakową. Część przedsionkowa posiada receptory położone w plamkach łagiewki i plamkach woreczka oraz w grzebieniach bańkowych. Z kolei część ślimakowa określana jako nerw słuchowy posiada receptory usytuowane w wewnętrznych i zewnętrznych komórkach rzęsatych narządu Cortiego.

Włókna tworzące część przedsionkową nerwu VII zbierają się w zwoju przedsionkowym, natomiast włókna należące do części ślimakowej łączą się w zwój spiralny ślimaka.

Nerw ślimakowy u człowieka składa się ze zmielinizowanych aksonów neuronów współtworzących zwój spiralny ślimaka. Włókna dwóch wymienionych zwojów łączą się ostatecznie w jeden nerw przedsionkowo-ślimakowy. Pełni on rolę pierwszego odcinka drogi słuchowej. Nerw wnika do mózgu na styku rdzenia przedłużonego i mostu.

Pień mózgu (łac. truncus cerebri) jest strukturą anatomiczną ośrodkowego układu nerwowego.

Obejmuje ona wszystkie twory położone w obrębie podstawy czaszki.

Pień mózgu jest otoczony błonami tkanki łącznej zwanymi oponami. Ich zadaniem jest odseparowanie pnia mózgu od ścian jamy czaszki.

Pień mózgu składa się z trzech elementów, takich jak śródmózgowie, most i rdzeń przedłużony. W tej strukturze znajdują się wiele pierwotnych ośrodków odpowiedzialnych za utrzymanie funkcji życiowych, w tym między innymi ośrodek oddychania, ośrodek regulujący pracę serca, metabolizm i temperaturę organizmu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie nerwu przedsionkowego
  • neuronitis vestibularis
  • zapalenie nerwu przedsionkowego objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.