Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jeśli chodzi o zapalenie opon mózgowych leczenie zależy przede wszystkim od odmiany choroby.

Ladit 280x336

Leczenie zapalenia opon mózgowych o podłożu bakteryjnym wymaga zastosowania antybiotyków. Antybiotyki są grupą leków, które mają zdolność do niszczenia bakterii, albo hamowania ich wzrostu. Nie działają, albo działają w znikomy sposób na zdrowe tkanki.

Na początku otrzymywano je z hodowli grzybów i bakterii. Współcześnie większość antybiotyków jest otrzymywana sztucznie. Pierwsze antybiotyki powstawały na bazie penicyliny, która została odkryta w 1928 roku przez Aleksandra Fleminga. Mechanizm antybiotyków jest bardzo różny.

Niektóre z nich powodują uszkodzenie błony śluzowej bakterii oraz powodują rozpad komórki. Inne zaś doprowadzają do zahamowani syntezy białek przez bakterię, uniemożliwiając jej wzrost i podział. Przykładem tego typu leków są tetracykliny i makrolidy.

Leki są wprowadzane bezpośrednio do krwioobiegu, ponieważ w przypadku tego rodzaju schorzenia czas ma ogromne znaczenie. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowane bakteryjne zapalenie opon mózgowych leczenie należy rozpocząć najszybciej jak to możliwe.

Choremu podaje się więc antybiotyki, które mają szerokie spektrum działania. Leczenie zapalenia opon mózgowych antybiotykami zwykle trwa od jednego do dwóch tygodni. Stosuje się również leczenie zapobiegawcze najbliższej rodziny oraz innych osób, mających bezpośredni kontakt z chorym.

Ladit 160x600

W przypadku gdy zostanie zdiagnozowane wirusowe zapalenie opon mózgowych leczenie wymaga zastosowania środków przeciwbólowych oraz obniżających gorączkę

Poprawa stanu zdrowia, albo całkowite wyzdrowienie zwykle następuje po kilku tygodniach. Leczenie zapalenia opon mózgowych jest wymagane ze względu na ryzyko porażenia. Niema aktywnych leków, które pomogłyby w leczeniu wirusowego zapalenia opon mózgowych.

Dlatego też zwykle stosuje się leczenie o charakterze objawowym . Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest spowodowane głównie przez adenowirusy i enderowirusy. Objawy mogą pojawić się na skutek ugryzienia przez kleszcze.

Zapaleniu opon mózgowych można w łatwy sposób zapobiegać. Wystarczy szczepić się przeciw chorobom, takim jak odra, świnka i grypa. Trzeba także chronić się przed kleszczami. Można skorzystać ze szczepionek zapobiegającym chorobom przenoszonym przez kleszcze.

Leczenie każdego rodzaju zapalenia opon mózgowych jest prowadzone przez lekarza neurologa i specjalistę od chorób zakaźnych. W celu zdiagnozowania choroby pobiera on płyn mózgowo - rdzeniowy. Później izoluje wirusa i oznacza poziom przeciwciał w płynie i krwi. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.