Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie osierdzia serca (łac. pericarditis) rozwija się w obrębie worka osierdziowego. Zapalenie osierdzia jest stanem zapalnym blaszek osierdzia.

Ladit 280x336

Może mieć różną etiologię i zwykle towarzyszy mu gromadzenie się płynu między blaszkami osierdzia w worku osierdziowym. Można wyróżnić zapalenie osierdzia o charakterze ostrym, przewlekłym i nawracającym. Zapalenie osierdzia sercowego może mieć wtórny, albo pierwotny charakter.

Zapalenie osierdzia przyczyny może mieć infekcyjne, nieinfekcyjne lub idiopatyczne. Zapalnie osierdzia bywa konsekwencją nieleczonych infekcji.

Zapalenie osierdzia powikłania ma wiązane z wysiękiem płynu o dużej objętości do worka osierdziowego. Wysiękowe zapalenie osierdzia charakteryzuje się tym, że w jego przebiegu w worku osierdziowym gromadzi się większa ilość zapalnego płynu wysiękowego.

Nagromadzony nadmiar płynu powoduje ucisk mięśnia sercowego, utrudniając czynności rozkurczowe komór.

Zaciskające zapalenie osierdzia występuje rzadko i jest późnym następstwem zapalenia osierdzia.

 

Zwykle jest powodowane przez infekcję obejmującą osierdzie. Może występować także po zabiegu chirurgicznym na sercu, a także po zawale serca. Zaciskające zapalenie osierdzia z reguły ma pochodzenie idiopatyczne. W regionach powszechnego występowania gruźlicy, choroba ta z reguły jest czynnikiem powodującym zaciskające zapalenie osierdzia.

Ladit 160x600

Osierdzie zwane też workiem osierdziowym jest podwójną błoną surowiczą o workowatym kształcie. Zewnętrzna część osierdzia jest dodatkowo wzmocniona warstwą włóknistą. Serce znajduje się w worku osierdziowym o bardzo małej zawartości płynu surowiczego.

Jego ściana składa się z nasierdzia, śródsierdzia i wsierdzia, a zatem odpowiednio z warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Między wewnętrzną blaszką trzewną osierdzia a zewnętrzną blaszką występuje jama osierdzia, która jest wypełniona płynem surowiczym.

Jego zadaniem jest zwilżanie blaszek osierdzia, które w czasie pracy narządu, ocierają się o siebie. Osierdzie jest złożone z części surowiczej i włóknistej. Między nimi znajduje się jama osierdziowa.
Osierdzie surowicze jest zbudowane z cienkiej błony, która stopniowo przechodzi w osierdzie ścienne, znane pod nazwą blaszki ściennej.

Wyściela wewnętrzną powierzchnię osierdzia włóknistego i przechodzi na powierzchnię serca, tworząc nasierdzie. Między blaszkami osierdzia surowiczego mieści się jama osierdzia, która jest wypełniona płynem umożliwiającym swobodne przesuwanie się komór serca w osierdziu, w trakcie skurczów.

Osierdzie włókniste tworzy natomiast warstwę zewnętrzną i jest zbudowane ze zbitej i włóknistej tkanki łącznej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie osierdzia skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.