Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Początkowe objawy zapalenia otrzewnej są związane z odczuwaniem silnego bólu. Ból może obejmować tylko część jamy brzusznej, albo całą jamę.

Ladit 280x336

Wyróżnia się tak zwane otrzewnowe objawy zapalenia otrzewnej, do których należą objaw Blumberga i obrona mięśniowa. Wymagają szerszego omówienia, dlatego zostaną dokładniej opisane w dalszej części artykułu.

Inne objawy zapalenia otrzewnej, które zawsze występują w przebiegu choroby to nudności i wymioty, gorączka i uczucie osłabienia. Zapalenie otrzewnej objawy ma także związane z obniżonym ciśnieniem i przyspieszoną akcją serca.

Dolegliwością sercowym towarzyszą zawroty głowy. Kolejne symptomy pojawiają się w miarę, jak rozwija się zapalenie otrzewnej. Objawy te są związane z niedrożnością porażenną jelit. Wstrząs jest ostatnim objawem, który pojawia się w przebiegu choroby, jaką jest zapalenie otrzewnej.

Objawy początkowe powinny być wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza lub wezwania pogotowia ratunkowego.

 

Objaw Blumberga  jest stwierdzany w badaniu przedmiotowym i charakteryzuje się odczuwaniem bólu podczas delikatnego i stopniowego wpuklania powłoki brzusznej. W chwili gwałtownego zwolnienia ucisku, chory odczuwa ostry i silny ból.

Ladit 160x600

Objaw Blumberga  prawdopodobnie wynika z rozklejania się blaszek otrzewnej, a dużą bolesność powoduje stan zapalny i nagła zmiana ciśnienia w jamie brzusznej. Nazwa symptomu wywodzi się od nazwiska Jacoba Moritza Blumberga. Był to niemiecki chirurg i ginekolog, który w 1907 roku opisał objaw. Z kolei pod pojęciem obrony mięśniowej należy rozumieć odruchowe napinanie się mięśni brzucha.

W przypadku, gdy dochodzi do perforacji żołądka i dwunastnicy przybierają one deskowaty kształt. Do grona objawów zapalenia otrzewnej należy także wspomniana wyżej niedrożność jelit. Jest to stan chorobowy, który polega na częściowym, albo całkowitym zatrzymaniu przechodzenia treści pokarmowej do kolejnych odcinków przewodu.

Należy do typowych ostrych stanów chirurgicznych wymagających szybkiej interwencji. Z uwagi na dynamikę procesu chorobowego wyróżnia się ostrą i przewlekłą niedrożność. Przewlekła niedrożność jelit jest także zwana przepuszczającą, ponieważ ma charakter częściowy. Wyróżnia się także niedrożność z zatkania i z zadzierzgnięcia. Pierwsza z wymienionych może być spowodowana kamieniem kałowym, żółciowym, nowotworem, albo ciałem obcym.

Z kolei niedrożność z zadzierzgnięcia prowadzi do niedokrwienia i martwicy niedrożnego fragmentu jelita w znacznie szybszym tempie. Może być spowodowana różnymi stanami patologicznymi, między innymi skrętem esicy, niedrożnością zrostową, albo wgłobieniem.

Wyróżnia się także niedrożność porażenną, która towarzyszy zapaleniu otrzewnej. Charakteryzuje się tym, że powstaje w wyniku procesu zapalnego oraz przejściowo po każdej operacji, która wiąże się z otwarciem jamy brzusznej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.