Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawy ma związane z obecnością kamieni żółciowych w świetle pęcherzyka żółciowego.

Ladit 280x336

Żółciowy kamień zatyka przewód pęcherzykowy prowadząc do powstania obrzęku i krwawień podśluzówkowych. W efekcie wytwarza się niebezpieczne owrzodzenie.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest spowodowane wtórnym naciekiem komórkami wielojądrzastymi.

Są to struktury komórkowe odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego. Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą zostać poprzedzone symptomami innych chorób, na przykład salmonellozy, posocznicy, urazu wątroby lub guzkowego zapalenia tętnic.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawy ma związane z bólem zlokalizowanym w obrębie prawego podżebrza z promieniowaniem do pleców. Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego są związane również z bólem palpacyjnym odczuwanym w prawym podżebrzu. Nasila się on podczas głębokiego wdechu, albo przy uderzaniu w prawy łuk żebrowy.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawy może mieć również związane z żółtaczką i podniesionymi biochemicznymi markerami stanu zapalnego. Rozpoznanie choroby jest możliwe po wykonaniu badania ultrasonograficznego.

Ladit 160x600

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego o przebiegu przewlekłym są takie same jak symptomy wymienione wyżej, lecz przeważnie towarzyszy im znacznie mniejsze nasilenie bólu. W przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego występuje też podwyższona temperatura ciała. W obrazie USG występuje obraz pogrubienia ściany pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy jej narządem w kształcie gruszki służącym do magazynowania i zagęszczania żółci.

Pęcherzyk żółciowy jest unaczyniony przez pęcherzykową tętnicę, która odchodzi od prawej gałęzi tętnicy wątrobowej właściwej. Krew odpływa za pośrednictwem żyły pęcherzykowej, która uchodzi do żyły wrotnej. Odpływ chłonki odbywa się w kierunku węzła chłonnego pęcherzykowego.

Leży on w miejscu, gdzie przewód wątrobowy łączy się z przewodem pęcherzykowym. Pęcherzyk żółciowy jest w stanie magazynować nawet do 60 ml żółci. W trakcie magazynowania żółć ulega zagęszczeniu. Zostaje ona uwolniona z pęcherzyka dzięki skurczom.

Są one zainicjowane przez cholecystokininę. W trakcie odczuwania głodu żółć produkowana w wątrobie przedostaje się do pęcherzyka żółciowego. Podczas spożywania posiłku żółć zostaje przetransportowana do dwunastnicy.

Żółć wspomaga trawienie, ponieważ umożliwia emulgację tłuszczów.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest jedynie jednym ze schorzeń, które mogą rozwinąć się w obrębie omawianego narządu. Inne choroby, które dotyczą pęcherzyka żółciowego to kamica, ropniak, polip, wodniak i rak. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.