Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przebieg zapalenia płuc jest różny,  w zależności od czynnika, który ją wywołał, okoliczności dodatkowych, a także od wieku chorego.

Ladit 280x336

Poza tym na przebieg choroby wpływają także nałogowe palenie tytoniu oraz trudne warunki pracy. Gdy choroba ma łagodny przebieg, zapalenie płuc leczenie ma oparte na stosowaniu antybiotyków. Antybiotykoterapia jest prowadzona ambulatoryjnie.

Choremu zaleca się odstawienie tytoniu, przyjmowanie dużej ilości płynów oraz odpoczynek. Po 48 godzinach chory powinien zgłosić się do kontroli lekarskiej. Lekarz rozważy, czy konieczne jest leczenie szpitalne. Zazwyczaj, gdy chodzi o zapalenie płuc leczenie szpitalne staje się nieodzowne, kiedy ambolatoryjne nie przynosi żadnych rezultatów.

Gdy stan chorego jest ciężki, lekarz zaleca wykonanie posiewu bakteriologicznego plwocin i krwi. Najlepiej wykonać je jeszcze zanim rozpocznie się leczenie zapalenia płuc. Wtedy też rozważa się hospitalizację. Wybór leków zależy od rozpoznania czynnika wywołującego chorobę.

Kiedy nie jest jeszcze do końca pewne, że dana choroba to zapalenie płuc leczenie jest prowadzone w oparciu o leki o szerokim działaniu. Po postawieniu ostatecznej diagnozy stosuje się środki farmakologiczne ukierunkowane na konkretne patogeny.

Ladit 160x600

Leczenie zapalenia płuc zazwyczaj trwa od jednego do trzech tygodni

Jeśli choroba ma ciężki przebieg, jej leczenie może potrwać nawet do kilku tygodni. W trakcie pobytu chorego w szpitalu trzeba ocenić temperaturę ciała, tętno, częstotliwość oddechów i ciśnienie tętnicze, a także gazometrię krwi tętniczej. Zmiany w płucach są widoczne w obrazie radiologicznym jeszcze dwa tygodnie. Ustępują po około czterech - ośmiu tygodniach.

Po sześciu tygodniach od momentu, gdy leczenie zapalenia płuc zostało zakończone, trzeba udać się na kontrolną wizytę u lekarza. Jak już zostało wspomniane, podstawą leczenia zapalenia płuc jest stosowanie antybiotyku. Wybór leku jest zależny od lekarza.

Niektóre osoby są uczulone na antybiotyk, albo po jego zażyciu występują u nich skutki uboczne. Należy zgłosić to lekarzowi. Antybiotyki są przyjmowane doustnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pacjent jest leczony w szpitalu, a przebieg choroby jest ostry. wtedy podaje się leki dożylnie, czasami także domięśniowo.

Antybiotyk należy stosować przez siedem dni, niemniej jednak leczenie może być przedłużone do czternastu, a nawet dwudziestu jeden dni. Antybiotyki prowadza do zaniku naturalnej flory jelitowej dlatego podczas ich stosowania zaleca się dodatkowo przyjmować leki z bakteriami uzupełniającymi naturalną florę jelitową. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.