Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie płuc (łac. pneumonia) jest chorobą zakaźną spowodowaną obecnością drobnoustrojów chorobotwórczych w dolnym odcinku układu oddechowego.

Ladit 280x336

Prowadzą one do stanu zapalnego miąższu płucnego. Nieleczone zapalenie płuc prowadzi do bardzo poważnych powikłań. Można wyróżnić kilka rodzajów choroby, w zależności od tego, jakie patogeny ją wywołały.

Są to grzybicze, bakteryjne i wirusowe zapalenie płuc. Dość często można też stosować klasyfikację opartą na występowaniu schorzenia, w zależności od zainfekowanego miejsca. Ma to decydujący wpływ na rokowania i przebieg choroby.

Podział przedstawiony wyżej uwzględnia zakażenia, które są wywołane przez patogen pozaszpitalne i szpitalne. W literaturze medycznej można spotkać się także z podziałem na typowe i nietypowe zapalenie płuc, choć spośród wszystkich tu przedstawionych jest on najmniej uzasadniony.

Poszpitalne  zapalenie płuc u dzieci

Trudno bowiem mówić o typowym obrazie klinicznym choroby. Pozaszpitalne zapalenie płuc u dzieci i dorosłych jest chorobą wywołaną infekcją, która mia miejsce poza placówką medyczną. Diagnozuje się ją wtedy, gdy chory nie przebywał w szpitalu w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Choroba czasem jest rozpoznawana w trakcie leczenia pacjenta z innego powodu. Zachorowalność na tę chorobę wzrasta z wiekiem. Najbardziej narażone są zatem osoby w podeszłym wieku.

Ladit 160x600

Szpitalne zapalenie płuc u dzieci i dorosłych jest zaś chorobą, do której dochodzi w ciągu 48 godzin po przyjęciu do szpitala. Zapalenie może być związane z mechaniczną wentylacją płuc, albo z kontaktem ze służbą zdrowia.

Przyczyny zapalenia płuc

Zapalenie płuc u dzieci i dorosłych rozwija się na drodze wziewnej, gdy do układu oddechowego zdrowego człowieka przedostają się kropelki skażone patogenem.

Inne przyczyny choroby, to zachłyśnięcie się treścią z jamy ustnej, albo aspiracja wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że u niektórych dzieci występuje obustronne zapalenie płuc, co jest szczególnie niebezpieczne. Diagnoza w większości przypadków jest bardzo prosta.

Problemy pojawiają się wtedy, gdy pacjent cierpi na bezobjawowe zapalenie płuc. Zachorowaniu sprzyja palenie tytoniu, choroby zębów, przewlekła niewydolność serca, cukrzyca, a także praca w warunkach obciążających układ oddechowy. Wśród okoliczności sprzyjających zachorowaniu należy jeszcze wymienić domowe leczenie ran, chorób przewlekłych, a także bliski kontakt z nosicielem patogenów opornych na antybiotykoterapię.

Patogeny, które najczęściej wywołują tę chorobę to dwoinka zapalenia płuc, gronkowiec złocisty i pałeczki Gram - ujemne.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • bezobjawowe zapalenie płuc
  • choroby pluc
  • bezobjawowe zapalenie płuc u dorosłych
  • nieleczone zapalenie płuc
  • bezobjawowe zapalenie płuc objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.