Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie przydatków objawy ma zależne od tego, czy choroba ma przewlekły czy ostry przebieg. Objawy zapalenia przydatków w przypadku ostrego przebiegu to przeważnie silny ból skurczowy w dole brzucha, nudności i wysoka temperatura.

Ladit 280x336

Inne objawy zapalenia przydatków o ostrym przebiegu to wymioty i upławy o nieprzyjemnym zapachu. Bardzo często kobiety cierpiące na zapalenie przydatków skarżą się na ból podczas stosunku i w trakcie badania ginekologicznego.

Przewlekłe zapalenie przydatków objawy ma związane z obfitymi, nieregularnymi bądź bolesnymi miesiączkami, a także bólami krzyża i ogólnym zmęczeniem. W przypadku, gdy występują wspomniane wyżej objawy zapalenia przydatków, należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

Lekarz pobierze wymaz z pochwy i szyjki macicy, do badania laboratoryjnego. Wykona także badanie krwi. Zapalenie przydatków objawy ma także związane z podwyższoną liczbą białych ciałek i OB, a także z wykryciem piasku i kamieni w drogach moczowych oraz ze stanem zapalnym w pęcherzu.

Zapalenie przydatków objawy ma zatem mało charakterystyczne, a stawianie własnej diagnozy i samodzielne leczenie się może zakończyć się powikłaniami. Jednym z przydatków jest jajnik. Żeński gruczoł płciowy wytwarza komórki jajowe i spełnia dwie główne funkcje, a mianowicie funkcję rozrodczą, która polega na wydalaniu komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia, a także funkcję wewnątrzwydzielniczą.

Ladit 160x600

Spośród licznych pęcherzyków pierwotnych znajdują się w jajniku,  w trakcie cyklu miesiączkowego dojrzewa tylko jeden, po pęknięciu którego wydalona zostaje komórka jajowa. Z kolei funkcja wewnątrzwydzielnicza polega na wydzielaniu hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, a także niewielkich ilości androgenów.

Jajowody również należą do grona przydatków, dlatego wymagają omówienia.

 

Jajowód jest parzystym, woreczkowatym przewodem, który przebiega od jajnika do macicy. Każdy z jajowodów posiada długość wynoszącą około 16-20 cm. Część jajowodu przy jajniku jest rozszerzona i tworzy lejek jajowodu. Z brzegu lejka zwisają strzępki, z których jeden przylega do jajnika.

Znacząco ułatwiają przemieszczenie się komórki jajowej do jajowodu. Część jajowodu przy macicy jest najwęższa. W tym miejscu dochodzi do zapłodnienia. Do przydatków należą również więzadła macicy. Macica składa się z trzonu, cieśni i szyjki.

Trzon macicy jest od zewnątrz pokryty otrzewną i jest zbudowany głównie z mięśni gładkich. Wewnętrzne ściany trzonu macicy są wyściełane błoną śluzową jamy macicy, zwaną endometrium. Jest ona niezbędna dla zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

Cieśń macicy to miejsce, w którym trzon macicy przechodzi w jej szyjkę. Z kolei szyjka macicy składa się z części nadpochwowej i pochwowej. Szyjka macicy jest natomiast zbudowana z elastycznej tkanki łącznej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.