Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie przyzębia (łac. periodontitis) jest potocznie zwane mianem paradontozy i paradentozy. Niepoprawne jest natomiast stosowanie w odniesieniu do tej choroby nazwy parodontozy.

Ladit 280x336

Zapalenie przyzębia jest chorobą infekcyjną rozwijającą się w obrębie tkanek przyzębia. Zapalenie przyzębia jest z reguły spowodowane przez bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Gromadzą się na powierzchni zębów będąc skutkiem niedostatecznej higieny przyzębia.

Zarówno płytka nazębna, jak i kamień nazębny mogą penetrować kieszonki dziąsłowe prowadząc do powstania tzw. patologicznych kieszeni.

Doprowadzają tym samym do zaniku kości i rozchwiania zębów. Agresywne zapalenie przyzębia może być spowodowane mechanizmami immunologicznymi gospodarza. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Jeżeli system odpornościowy jest wydolny i funkcjonuje prawidłowo, agresywne zapalenie przyzębia raczej nie występuje.

Ryzyko zachorowania na tę chorobę jest znacznie mniejsze, nawet jeśli wystąpi przewlekłe zapalenie dziąseł. Agresywne zapalenie przyzębia jest ciężką postacią choroby.

Zabieg który okazuje się pomocny podczas zapalenia przyzębia?

Wymaga przeprowadzania zabiegu kiretażu, który polega na oczyszczeniu powierzchni korzenia. Konieczne jest także uzupełnienie ubytków kostnych. Paradontoza może przybrać także postać łagodną i umiarkowaną . Łagodne zapalenie przyzębia wymaga zahamowania rozwoju choroby poprzez systematyczne usuwanie kamienia nazębnego oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Ladit 160x600

Należy również skorygować nieprawidłowo wykonane wypełnienia. W przypadku umiarkowanej postaci choroby zalecenia są takie same, jak odnośnie do agresywnego zapalenia przyzębia.

W jakim wieku możemy borykać się z zapaleniem przyzębia?

Zapalenie przyzębia jest chorobą, która występuje głównie u osób powyżej 35. roku życia, a także u osób, które nałogowo palą papierosy. Pierwsze symptomy świadczące o występowaniu choroby polegają na stopniowym obnażaniu szyjek zębów. Występuje także zapalenie dziąseł.

Przebieg choroby polega na sukcesywnej utracie kości wyrostka zębodołowego. Dochodzi także do utraty aparatu wieszadłowego zęba. W przebiegu ostrych stanów zapalnych pojawiają się dolegliwości bólowe oraz krwawienie dziąseł.

Zapalenie dziąseł jest chorobą, która często prowadzi do rozwoju zapalenia przyzębia, jeżeli nie jest odpowiednio leczona. Do rozwoju zapalenia dziąseł dochodzi w wyniku nagromadzenia się płytki nazębnej na powierzchni zębów. Płytka nazębna ulega mineralizacji, w wyniku której zamienia się w kamień nazębny.

Przyczyną jest niedostateczna higiena jamy ustnej. W przebiegu mineralizacji płytki nazębnej namnażają się bakterie powodujące miejscowe zapalenie dziąsła otaczającego ząb, albo całe łuki zębowe.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • agresywne zapalenie przyzębia
  • zapalenie przyzębia

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.