Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zapalenia ślinianek odbywa się za pomocą antybiotyków. Dodatkowo leczenie zapalenia ślinianek uwzględnia stosowanie tabletek z witaminą C lub żucie gumy.

Ladit 280x336

W ten sposób można pobudzić wydzielanie śliny.

W przypadku gdy występuje chroniczne zapalenie ślinianek leczenie wymaga wstrzyknięcia antybiotyków bezpośrednio do ślinianek.

Gdyby dochodziło do nawrotów choroby, takiej jak zapalenie ślinianek leczenie wymaga dodatkowo naświetlania promieniami rentgenowskimi.

W razie niepowodzenia terapii należy usunąć chorą śliniankę operacyjnie.

Leczenie zapalenie ślinianek można przyśpieszyć jedząc cytryny i inne owoce cytrusowe. W przypadku, gdy u kobiety w ciąży występuje zapalenie ślinianek leczenie powinno zostać podjęte natychmiast ze względu na ryzyko wystąpienia zakażenia płodu.

Przyczyną zapalenia ślinianek mogą być nie tylko zakażenia bakteryjne, ale także wirusowe.

Stan zapalny rozwija się głównie w obrębie ślinianek przyusznych.

Zapalenie ślinianek może zostać spowodowane zakażeniem bakteryjnym gronkowcami, paciorkowcami bądź pneumokokami.

Do zapalenia ślinianek dochodzi w okresie obniżonej odporności organizmu, między innymi w przebiegu chorób zakaźnych i nowotworowych. Każdy człowiek jest narażony na kontakt z różnymi rodzajami bakterii. Niekoniecznie prowadzi to natomiast do zakażenia. Zapalenie ślinianek może też wystąpić po operacji.

Ladit 160x600

Środki anestezyjne prowadzą do zmniejszenia wydzielania śliny.

Brak higieny jamy ustnej po zabiegach operacyjnych może skutkować zapaleniem ślinianek.
Ślinianki zdrowego dorosłego człowieka produkują dziennie 1 ? 2 litry śliny. Możemy wyróżnić trzy pary dużych ślinianek. Największymi z nich są ślinianki przyuszne, które są ulokowane przed małżowiną uszną w dole zażuchwowym.

Znajdują się one na mięśniu zwanym żwaczem i sięgają aż do łuku jarzmowego.

Ślinianki są połączone z przedsionkiem jamy ustnej za pomocą przewodów śliniankowych które odprowadzają ślinę surowiczą do przedsionka jamy ustnej. Na dnie jamy ustnej pod językiem znajdują się ślinianki podjęzykowe. Z kolei w trójkącie podżuchwowym znajdują się ślinianki podżuchwowe.

Nie tylko duże ślinianki produkują ślinę.

W błonie śluzowej jamy ustnej oraz na trzonie i nasadzie języka znajduje się szereg małych gruczołów ślinowych.

W przebiegu choroby dochodzi do zaczerwienienia się skóry w okolicy ślinianki, przebicia ropy na zewnątrz przez skórę i spływanie ropy do jamy ustnej.

Ślinianka objęta stanem zapalnym jest obrzęknięta. Dodatkowo występują dolegliwości bólowe w okolicy jamy ustnej i gardła. Przy uciskaniu ślinianki występuje ból.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie ślinianek leczenie domowe
  • zapalenie ślinianki przyusznej jaki antybiotyk
  • zapalenie ślinianek domowe leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.