Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Spojówka jest cienka, delikatną błoną śluzową wyścielającą tylną powierzchnię powiek, a następnie przechodzi na gałkę oczną i kończy się przy brzegu rogówki. Jest bardzo wrażliwa, reaguje na najmniejsze zanieczyszczenie, pyłki. Jest strukturą bardzo ukrwioną dlatego w stanie zapalnym oczy są bardzo czerwone.

Ladit 280x336

Zapalenie spojówek jest dolegliwością objawiającą się zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem oczu. Osoby dotknięte zapaleniem spojówek skarżą się na uczucie piasku pod powiekami i sklejaniem powiek wydzieliną ropną, śluzową lub wodnistą.

Może pojawić się obrzęk oczu i okolic a także czasem światłowstręt.

Zapalenie spojówek - objawy u dzieci i dorosłych

Podczas zapalenia spojówek gałka oczna narażona jest na działanie wszelkiego rodzaju szkodliwych czynników. Typowym objawem zapalenia jest zaczerwienienie gałki ocznej.

Zapalenie często występuje wraz z katarem. Jeżeli objawy są bardzo uciążliwe i długo się utrzymują należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. Czasem doktor może zlecić odpowiednie testy, aby wykryć rodzaj zapalenia spojówek.

Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci i dorosłych

  • Wirusowe zapalenie spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek występuje w okresie przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych wywołanych adenowirusami oraz enterowirysami. Wirusy atakują spojówkę a po około tygodnia przechodzą także na inne części oka. Oko robi się bardziej czerwone i widać na nim zmętnienie. Występuje przy tym ból i łzawienie. Podczas wirusowego zapalenia spojówek można także zaobserwować powiększone węzły chłonne w okolicy żuchwy.

  • Grzybicze zapalenie spojówek

Jest wywołane przez grzyby takie jak - Candida albicans , Aspergillus, Sporotrichium, Coccidoides. Grzybicze zapalenie spojówek  jest stosunkowo rzadkie, ma bardzo często związek z innymi chorobami lub przyjmowaniem antybiotyków.

Ladit 160x600
  • Bakteryjne zapalenie spojówek

Jest najczęściej występującą postacią tego schorzenia. Podczas bakteryjnego zapalenia spojówek obserwuje się zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu. Niekiedy może też z oka wydostawać się wydzielina ropna. W zaawansowanej fazie bakteryjnego zapalenia spojówek na oku mogą pojawiać się czerwone wybroczyny lub szarożółte plamki.

  • Alergiczne zapalenie spojówek

Jak sama nazwa wskazuje występuje bardzo często u alergików i jest związane z pyleniem różnych traw w okresie letnim. Aby zapobiegać alergicznemu zapaleniu spojówek należy unikać w tym okresie miejsc w których występuje duże stęzenie pylenia.

Zapalenie spojówek  leczenie

Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym u dzieci i dorosłych leczy się antybiotykami lub sulfonaminami w postaci kropli i maści do oczu.
W przypadku zapalenia wirusowego spojówek stosuje się miejscowo sztuczne łzy i zimne okłady. Terapia polega głównie na podawaniu środków przeciwwirusowych miejscowo, a w zaawansowanym stadium ogólnie.

Leczenie grzybiczego zapalenia spojówek u dzieci i dorosłych polega na miejscowym i ogólnym stosowaniu środków przeciwgrzybiczych oraz miejscowych środków antyseptycznych.
W większości przypadków schorzenie nie jest groźne.

W leczeniu wirusowego zapalenia spojówek u dzieci i dorosłych najczęściej stosuje się sulfonamidy ( Sulfacetamidum), a także maści, krople z antybiotykami. Jeżeli stan się nie poprawia lekarz może zlecić posiew z worka spojówkowego, aby rozpoznać jakie bakterie są przyczyną zapalenia spojówek i zalecić odpowiednią terapię.

Aby złagodzić objawy alergicznego zapalenia spojówek u dzieci i dorosłych stosowane są różnego rodzaju krople do oczu. Należy skonsultować się z lekarzem o specjalności alergolog aby dobrać odpowiedni rodzaj leczenie i stosowanych kropel. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.