Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zapalenia stawu spowodowanego infekcją bakteryjną wymaga stosowania antybiotyków, dobranych na podstawie wyników posiewu.

Ladit 280x336

Leczenie zapalenia stawu w tym przypadku jest ukierunkowane na wyjałowienie stawu oraz przywrócenie ich prawidłowego działania. Po pobraniu płynu stawowego i krwi na posiewy, choremu podaje się antybiotyk o szerokim zakresie działania.

Następnie wdraża się inny preparat, jeżeli jest to konieczne. Leczenie zapalenia stawu wywołanego bakteriami trzeba rozpocząć jak najszybciej. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów również występuje zapalenie stawu.

Leczenie polega na tym, że łagodzi się objawy bólowe i jednocześnie zachowuje się dobrą sprawność fizyczną chorego. Gdy występuje zapalenie stawu leczenie może mieć charakter farmakologiczny, niefarmakologiczny lub operacyjny.

Najbardziej skuteczne na zapalenie stawu leczenie to środki farmakologiczne.

 

Stosuje się głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne. W terapii wykorzystuje się paracetamol.  Paracetamol jest lekiem o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Działa w ten sposób, że nie zaburza procesu krzepnięcia krwi i zapobiega rozwojowi stanu zapalnego.

Ladit 160x600

Paracetamol podaje się nie tylko w przypadku gorączki, ale także w razie wystąpienia bólu mięśni, kości i stawów. Działanie leku polega na blokowaniu enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej w ośrodkowym układzie nerwowym, a także na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Mechanizm nie został jeszcze do końca szczegółowo wyjaśniony.

Osoby zażywające lek powinny pamiętać, że nie należy stosować go łącznie z lekami przeciwwirusowymi. Nie wolno także przekraczać zalecanej dawki, ponieważ przedawkowanie grozi uszkodzeniem wątroby.

Gdy zostanie stwierdzone reaktywne zapalenie stawów leczenie opiera się głównie na fizjoterapii, która prowadzi do zmniejszenia objawów oraz utrzymaniu dotychczasowego zakresu ruchomości.

Spośród preparatów farmakologicznych stosuje się głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leczenie zapalenia stawów o charakterze reaktywnym obejmuje również zwalczanie zmian pozastawowych, głównie skórnych i ocznych.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stanowią szeroką i zróżnicowaną grupę leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych opiera się głównie na tym, że hamują wydzielanie prostaglandyn, które następnie powodowałyby stan zapalny. Do grona niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy między innymi aspiryna. W farmakologii określa się ją mianem kwasu acetylosalicylowego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.