Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie stawu jest grupą schorzeń, w których dochodzi do uszkodzeń stawów. Zapalenie stawu stanowi główną przyczynę, jaka prowadzi do kalectwa u ludzi powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia.

Ladit 280x336

Zapalenie stawu może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Choroba stawów przybiera różne postacie. Przykładem jest bakteryjne zapalenie stawów. Inne rodzaje pierwotnych zapaleń stawów to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i reumatoidalne zapalenie stawów.

Wtórny charakter ma natomiast łuszczycowe zapalenie stawów. Postacie choroby, którym warto przyjrzeć się bliżej to seronegatywne zapalenie stawów i odczynowe zapalenie stawów.

Odczynowe zapalenie stawów  charakteryzuje się tym, że występuje po przebyciu infekcji. Najczęściej ma postać gorączki reumatycznej, albo zapalenia stawów po infekcjach zlokalizowanych w jelitach.

Gorączka reumatyczna cechuje się tym, że występuje przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, zazwyczaj od dziesięciu do dwudziestu dni po przebyciu zakażenia paciorkowcem górnych dróg oddechowych. Może pojawić się po przebyciu anginy, albo zapalenia zatok.

Ladit 160x600

W niektórych przypadkach może dojść do jednoczesnego zapalenia którejś z warstw serca i stawów. Z kolei odczynowe zapalenie stawów po zakażeniu jelitowym jest z reguły zlokalizowane w dużych stawach kończyn dolnych i w kręgosłupie. Może dojść do samowyleczenia w krótkim czasie. Niekiedy występują jednak nawroty i remisje choroby.

Spotykane są także przypadki postaci przewlekłej. Do grona chorób reumatycznych należy wiele form zapalenia stawów, spośród których najczęściej występującą jest reumatoidalne zapalenie stawów określane w skrócie RZS.

Objawia się przewlekłymi zmianami zapalnymi w wielu stawach obwodowych.

 

Bardzo często zmiany chorobowe zajmują również niektóre inne układy i narządy. Aby było możliwe rozpoznanie choroby, konieczne jest wykrycie w surowicy chorych przeciwciał.

Świadczą one o tym, że w organizmie toczy się proces autoimmunizacji. Przeciwciała mogą być obecne przed wystąpieniem pierwszych symptomów zapalenia stawów i później mu towarzyszyć.

Gdy reumatoidalnemu zapaleniu stawów towarzyszy obecność przeciwciał określanych skrótem ACPA i RF w surowicy, to mówi się o serologicznie dodatnim zapaleniu stawów.

Natomiast w przypadku braku tych przeciwciał stwierdza się postać seronegatywną zapalenia stawów. Przykładem są zmiany zapalne dotyczące kręgosłupa, jelit i łuszczycy.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • odczynowe zapalenie stawow
  • odczynowe zapalenie stawu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.