Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie sutka (łac. mastitis puerperalis) jest stanem zapalnym tkanek gruczołu mlekowego, które występuje w obrębie brodawki sutkowej, albo gruczołów sutkowych.

Ladit 280x336

Połogowe zapalenie sutka jest chorobą rozwijającą się w okresie około 2-3 tygodni od rozpoczęcia karmienia piersią.

Może rozwinąć się jako zakażenie występowanie po urazach w obrębie brodawki sutkowej. Niekiedy występuje także jako zapalenie zastoinowe.

Połogowe zapalenie sutka o charakterze zastoinowym jest spowodowane niedostatecznym opróżnianiem piersi z pokarmu.

W badaniu jest widoczne zaczerwienione i bolesne miejsce na skórze w obrębie piersi. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci choroby obrzęk i zaczerwienienie występuje w obrębie całej piersi. Bardzo szybko dochodzi do powiększenia pachowych węzłów chłonnych. Mogą temu towarzyszyć dreszcze i gorączka.

Jak ważne jest wczesne rozpoznanie zapalenia sutka?

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie, bo istnieje ryzyko powstania ropnia. Wówczas trzeba szeroko naciąć ropnia i wykonać sączkowanie. Połogowe zapalenie sutka jest najczęściej powodowane przez gronkowca złocistego.

Pozapołogowe zapalenie sutka występuje u kobiet poniżej 30 roku życia oraz między 50. i 60. rokiem życia. Są to dwa szczyty zachorowań. U młodych kobiet z reguły występuje okołoprzewodowe zapalenie sutka. Czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów.

Ladit 160x600

Zapalenia tego typu są wywoływane zakażeniem bakteryjnym, które rozpoczyna się w okolicy otoczki.

Choroba zwykle objawia się bolesnością piersi, a także guzem zapalnym i wciąganiem brodawki. W terapii stosuje się przede wszystkim antybiotyki, które są aktywne względem bakterii tlenowych i beztlenowych.

W jaki sposób dochodzi do nietypowego zapalenia sutka?

Niepołogowe zapalenie sutka może być spowodowane zapalnymi powikłaniami zmian mastopatycznych. Inne przyczyny, które należy wymienić to stany hiperprolaktynemii, zaburzenia czynności tarczycy, stosowanie implantów silikonowych oraz skutki uboczne leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia.

Zakażenie gruczołów łojowych i potowych, gruźlica, kiła i aktynomikoza również mogą przyczynić się do wystąpienia niepołogowego zapalenia sutka. Choroba wykazuje tendencję do nawrotów. Zwykle stosuje się leczenie przyczynowe, antybiotyki i leki przeciwzapalne.

Zapalenie sutka u mężczyzn występuje bardzo rzadko. Jeżeli zmiany chorobowe nie wycofują się pomimo leczenia, trzeba wykonać badanie histopatologiczne, aby wykluczyć raka sutka. Jeżeli występuje zapalenie brodawki sutkowej, trzeba wykluczyć raka Pageta.

Szczególną formą zapalenia sutka jest ropień Montgomery?ego. Polega na wystąpieniu zmian chorobowych w obrębie gruczołów Montgomery?ego, które znajdują się na brodawce sutkowej. Dochodzi do powstania czyraka wokół gruczołu. Zwykle przekształca się on w ropieńTen artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie sutka u mężczyzny
  • zapalenie sutka u mężczyzny objawy
  • zapalenie sutka u mężczyzn
  • zapalenie brodawki sutkowej objawy
  • jak leczyc mastis

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.