Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zapalenia tchawicy zależą od tego, czy choroba ma przewlekły czy ostry przebieg. Objawy zapalenia tchawicy o ostrym przebiegu pojawiają się nagle i mają duży stopień nasilenia.

Ladit 280x336

Chory odczuwa bóle za mostkiem, które nasilają się przy głębokim oddychaniu. Inne objawy zapalenia tchawicy o ostrym przebiegu to suchy i bolesny kaszel, który w miarę postępu choroby przekształca się w kaszel wilgotny.

Zapalenie tchawicy objawy ma także związane ze stanem zapalnym. Stan podgorączkowy występujący w towarzystwie wyżej opisanych symptomów może sygnalizować zapalenie tchawicy. Objawy obejmują również uczucie osłabienia.

Jak przy każdej chorobie, występuje złe samopoczucie, które utrzymuje się przez cały przebieg schorzenia, takiego jak zapalenie tchawicy. Objawy są uciążliwe i wymagają natychmiastowego leczenia. Choroba jest uleczalna, niemniej jeżeli nie będzie leczona, w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia.

Choroba może towarzyszyć zapaleniu oskrzeli, dlatego warto wspomnieć o symptomach tego schorzenia.

 

Zespół objawów zależy w dużej mierze od tego, czy choroba ma przewlekły czy ostry przebieg. Zwykle trwa do kilkunastu dni, nie dłużej niż dwa tygodnie. U dzieci i osób starszych należy szczególnie zadbać o odpowiednie leczenie, ponieważ istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia się zakażenia na oskrzeliki i tkankę płucną, co prowadzi do zapalenia płuc.

Ladit 160x600

Objawy ostrego zapalenia płuc, towarzyszącego zapaleniu tchawicy, są bardzo podobne do symptomów tego schorzenia i obejmują kaszel, wysoką gorączkę oraz uczucie ogólnego rozbicia. Charakterystycznym objawem jest kaszel, który początkowo jest suchy, a później mokry, tak jak przy zapaleniu tchawicy, niemniej zmienia się charakter plwociny.

Najpierw jest śluzowa, a w miarę rozwoju choroby staje się ropna. Chory odczuwa ponadto bóle w klatce piersiowej i brak apetytu.

Z kolei przewlekłe zapalenie oskrzeli może być skutkiem powtarzających się zakażeń górnych dróg oddechowych. Jego objawy nieco różnią się od symptomów towarzyszących zapaleniu tchawicy i oskrzeli o ostrym przebiegu.

Głównym objawem jest kaszel utrzymujący się przewlekle, połączony z wykrztuszaniem śluzowej plwociny. Może mieć charakter ropny, albo zawierać domieszkę krwi. Co pewien czas chory ma napady silnego kaszlu i duszności. Może dochodzić nawet do sinicy.

Ustępuje ona w momencie odkrztuszania gęstej i ciągnącej się plwociny. Jest to tak zwany astmatyczny typ zapalenia oskrzeli. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest bardzo groźne, ponieważ prowadzi do rozedmy płuc. Należy zaprzestać palenia tytoniu i unikać przeziębień. Wówczas objawy powinny ustąpić, oczywiście przy założeniu, że chory będzie zażywał przepisane przez lekarza leki.



Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie tchawicy objawy
  • ostre zapalenie tchawicy
  • zapalenie tchawicy ile trwa
  • zapalenie tchawicy wysoka gorączka
  • czy zapalenie tchawicy jest groźne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.