Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego (łac. uveitis) jest chorobą znaną także pod nazwą zapalenia błony naczyniowej. Jest to choroba narządu wzroku, która charakteryzuje się bardzo bolesnym przebiegiem.

Ladit 280x336

Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

W niektórych przypadkach zachorowań jednoznaczne ustalenie czynnika etiologicznego, który doprowadził do rozwoju choroby nie jest możliwe. Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego może rozwinąć się na podłożu schorzeń reumatoidalnych.

Zapalenie tęczówki przyczyny może mieć także związane ze schorzeniami metabolicznymi, np. cukrzycą. W niektórych przypadkach stwierdzono, że zapalenie tęczówki było skutkiem chorób bakteryjnych oraz obecności ognisk zakażenia. Zapalenie tęczówki może się rozwinąć z kolagenoz i chorób odzwierzęcych, np. toksoplazmozy i toksokarozy.

Warto wiedzieć jak wygląda chore oko w przebiegu choroby, takiej jak zapalenie tęczówki. Zdjęcia umieszczone w sieci internetowej bardzo dobrze to obrazują.

Co w sytuacji gdy rozpoznane zostanie zapalenie tęczówki?

Jeżeli zostanie rozpoznane ostre zapalenie błony naczyniowej, to chory powinien zostać skierowany do lekarza okulisty w trybie pilnym. Błona naczyniowa oka jest zbudowana z tęczówki, naczyniówki i ciała rzęskowego.

Ladit 160x600

Można wyróżnić cztery postaci kliniczne opisywanej choroby, między innymi zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, zapalenie jej środkowej części, zapalenie tylnego odcinka oraz zapalenie wszystkich struktur. Najbardziej powszechną formą jest zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej.

Odmiany choroby różnią się między sobą pod względem przebiegu i obrazu klinicznego. Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej przebiega w połączeniu z zaczerwienieniem gałki ocznej, światłowstrętem, łzawieniem, bólem oka i jego okolicami oraz obniżoną ostrością wzroku.

W badaniu okulistycznym lekarz stwierdza występowanie osadów na śródbłonku rogówki, a także obecność komórek zapalnych w jego obrębie. Zadrażnienie rzęskowe gałki ocznej jest również charakterystyczne dla tej odmiany choroby.

Jak rozwija się zapalenie tęczówki oka?

Zapalenie środkowej części błony naczyniowej zwykle rozwija się w obrębie jednego oka. Rozpoznaje się je na podstawie występowania mętów i stopniowego obniżania ostrości wzroku. Zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej charakteryzuje się natomiast tym, że występują ubytki w polu widzenia oraz podobnie jak w zapaleniu środkowej części błony naczyniowej obniża się ostrość wzroku i występują męty. Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego może rozwijać się jako ostre zapalenie błony naczyniowej, albo jako przewlekła choroba.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zapalenie tęczówki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.