Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zapalenie twardówki (łac. scleritis) jest stanem zapalnym rozwijającym się w obrębie zewnętrznej błony oka, zwanej twardówką.

Ladit 280x336

Zapalenie twardówki przyczyny ma zwykle związane z układowymi chorobami tkanki łącznej.

Schorzenie może rozwinąć się na podłożu zespołu Sjorgena i reumatoidalnego zapalenia stawów. Pacjent odczuwa niewielki dyskomfort w okolicy gałki ocznej.

U niektórych chorych mogą wystąpić nasilone objawy bólowe, które przebiegają z zaczerwienieniem gałki ocznej.

W przebiegu zapalenia twardówki może dojść do niepokojących zmian. Mogą one mieć postać martwiczą, guzkową bądź rozlaną. Jeżeli zostanie zajęty tylny biegun gałki ocznej istnieje ryzyko przejścia procesu zapalnego na tkanki oczodołu.

Można stwierdzić, na podłożu jakiej choroby rozwija się zapalenie twardówki. Należy w tym celu wykonać badania podstawowe. Wykażą one czynnik reumatoidalny, podwyższenie OB lub obecność przeciwjądrowych przeciwciał.

Rozpoznanie zapalenia twardówki wymaga wykonania pewnych badań pomocniczych, m.in. USG oczodołu i tomografii komputerowej.

Nieleczone zapalenie twardówki może doprowadzić do groźnych powikłań.

Powikłania zapalenia twardówki to jatrogenne przebicie gałki ocznej, zaćma oraz podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz pełnoobjawowa jaskra.

Ladit 160x600

Zapalenie twardówki może być skutecznie wyleczone za pomocą sterydów. Ich stosowanie może jednak przyczynić się do wystąpienia zaćmy.

Jaskra jest grupą chorób oczu, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego defektu nerwu wzrokowego. W przebiegu choroby dochodzi też do uszkodzeń komórek zwojowych siatkówki oraz pogorszenia lub utraty wzroku.

Podstawowym czynnikiem prowadzącym do uszkodzenia nerwu wzrokowego jest zbyt duży wzrost ciśnienia wewnątrz ocznej gałki.

Leczenie jaskry wymaga zmniejszenia ciśnienia śródgałkowego.

Zaćma jest degeneracyjną chorobą oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Może przyczynić się do ślepoty.

Twardówka jest grubą i białą warstwą ochronną, która nadaje kształt gałce ocznej.

Otacza ona oko od strony oczodołu. Twardówka w przedniej części gałki ocznej przechodzi w inną strukturę ? rogówkę.

W tylnej części grubość twardówki jest największa i równa 1,3 mm. Element budowy oka, o którym mowa jest słabo unaczyniony i mało czuły. Twardówka jest zbudowana z włóknistej tkanki łącznej. Twardówka jest zbudowana z blaszki brunatnej i nadtwardówkowej oraz z istoty właściwej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.