Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku problemu, jakim są zaparcia leczenie zależy od przyczyny, okresu trwania dolegliwości oraz wagi chorego. 

Ladit 280x336

W większości przypadków złagodzenie objawów jest możliwe dzięki zmianie diety i trybu życia. Odpowiednia dieta pozwala również zapobiegać nawrotom choroby. Jeśli chodzi o zaparcia leczenie oparte na diecie bazuje na wykorzystaniu dobroczynnych właściwości błonnika.

Osoba cierpiąca na zaparcia powinna spożywać około 20 - 35 g błonnika dziennie. Składnik odżywczy, o którym mowa pomaga organizmowi formować miękkie stolce o dużej masie. Dietetyk i lekarz pomagają w zaplanowaniu właściwej diety.

Do najbogatszych źródeł błonnika pokarmowego jest pełne ziarno, fasola, świeże owoce i warzyw oraz otręby zbożowe. Jeśli chodzi o zaparcia leczenie za pomocą diety powinno uwzględniać ograniczenie spożywania pokarmów niezawierających błonnika lub zawierających jego niewielkie ilości.

Leczenie zaparć wymaga wprowadzenia pewnych zmian do codziennego życia.

 

Ważnym nawykiem jest picie dużych ilości wody i innych płynów, w postaci soków i zup. Należy pamiętać o tym, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Drugi nawyk wspomagający leczenie zaparć to codzienne wykonywanie ćwiczeń fizycznych każdego dnia.

Ladit 160x600

Leczenie zaparć czasem wymaga stosowania leków przeczyszczających. Większość osób, które cierpią na łagodne zaparcia nie musi ich stosować. Tego typu środki wykorzystuje się dopiero wtedy, gdy dieta i zmiana trybu życia nie przynoszą żadnych rezultatów.

Stosowane środki to leki poślizgowe i drażniące. U niektórych osób cierpiących na tę dolegliwość bardzo pomocne są domowe sposoby na zaparcia.
Zaparcia pojawiają się z powodu stresu, braku ruchu i złej diety.

Mogą być jednak związane z pewnymi chorobami. Wiążą się między innymi z niedoczynnością tarczycy, a także zespołem jelita drażliwego, rakiem i cukrzycą. U osób starszych zaparcia pojawiają się częściej. Można pozbyć się ich za pomocą skutecznych i bezpiecznych metod leczenia stosowanych w domu. Stosowanie środków przeczyszczających, gdy pojawi się zatwardzenie nie jest dobrym sposobem, ponieważ ich częste stosowanie powoduje tak zwane rozleniwienie jelit.

Sprawia, że w późniejszym czasie pojawiają się problemy z wydalaniem stolca są nasilone. Poza tym, pewne środki przeczyszczające znacznie obniżają skuteczność przyjmowanych leków. Mogą także wywołać stan zapalny wyściółki jelit. Najbardziej bezpieczne środki przeczyszczające to te, które są przygotowane na bazie błonnika, albo psyllium.

Łagodnie działają na jelita w przeciwieństwie do innych substancji często znajdujących się w środkach przeczyszczających. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.