Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zaparcie (łac. constipation) jest zwane potocznie zatwardzeniem, a także obstrukcją.

Ladit 280x336

Polega na utrudnionej, albo rzadkiej defekacji. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Można wyróżnić zaparcie ciężkie, którego cechą charakterystyczną jest to, że chory wypróżnia się mniej niż dwa razy w ciągu miesiąca.

Zdrowe osoby oddają dziennie około 1-2 uformowane stolce. Zaparcie należy do częstych dolegliwości. Może występować uosób zdrowych, które spożywają pokarmy z niską zawartością błonnika i płynów, a także u osób prowadzących siedzący tryb życia. Zaparcia w ciąży są bardzo częstym problemem, zwłaszcza w trzecim trymestrze.

Zaparcie może towarzyszyć zaburzeniom czynnościom jelita grubego, szczególnie u kobiet. Przyjmuje wówczas postać zaparcia nawykowego. Kał jest twardy i suchy, oddawany wysiłkiem. Przyczyny zaparć mogą mieć charakter mechaniczny, toksyczny, czynnościowy lub psychiczny.

Mechaniczne przyczyny zaparć to między innymi niedrożność jelit i ucisk z zewnątrz. Nie należy lekceważyć zaparcia, ponieważ ich przyczyną może być zwężenie jelit przez naciek nowotworowy, albo zapalny. Do częstych przyczyny zaparcia jest lekceważenie uczucia parcia na stolec. Prowadzi to do zaburzenia odruchu defekacyjnego.

Ladit 160x600

Zaparcia u dzieci powodują duży ból.

 

Mogą być spowodowane niechęcią do nocnika. Należy dodać, że ustalenie przyczyny zaparcia u dzieci niekiedy jest trudne. Trafna diagnoza pozwala na objęcie odpowiedniego kierunku leczenia. Aby szybko pozbyć się zaparcia u dzieci, rodzice powinni współpracować z pediatrą. Najlepiej obserwować dziecko, żeby w odpowiedni sposób opisać symptomy lekarzowi. Dzięki temu będzie mógł postawić prawidłową diagnozę.

Zaparcia u niemowlaka są najczęściej wywoływane przez czynniki dietetyczne, między innymi zbyt krótkie karmienie piersią, a także miana mleka mamy na modyfikowane oraz zbyt mała ilość wypijanego pożywienia, albo płynów.

Przyczyną zaparć u niemowląt może być także zbyt wczesne wprowadzenie pokarmów uzupełniających. Bardzo dobrym sposobem na zaparcie u niemowląt jest uzupełnienie diety w przeciery owocowe, kompot z suszonych śliwek, herbatkę z kopru włoskiego, a także probiotyki zawarte w mleku modyfikowanym oraz jogurtach.

Kobiety karmiące piersią powinny zwracać uwagę na spożywane przez Ciebie pokarmy. Powodem zaparć bardzo często jest dieta uboga w błonnik pokarmowy. Należy zadbać o odpowiednie ilości pieczywa pełnoziarnistego. Bardzo dobre efekty przyniesie też wzbogacenie diety w grube kasze, świeże warzywa i owoce.  3 komentarze do “Zaparcia”

  1. Podczas ciąży miałam straszne problemy z zaparciami 🙁 pomogły mi dopiero polecone przez jedną farmaceutkę czopki eva/qu które co istotne działają dosyć szybko bo po 15min od aplikacji

     
  2. Zaparcia w ciąży na szczęście mnie nie dotknęły. Ja mam problem z zaparciami na wyjazdach. Wakacje są dla mnie pod tym względem trudne. Zawsze zabieram ze sobą czopki bo pomagają mi przetrwać wakacje bez wzdętego brzucha, poza tym nie trzeba trzymać ich w lodówce.

     
  3. Zaparcia miałam wyłącznie w ciąży i u mnie idealnie sprawdził się dicopeg dla dzieci. Bezpieczny i działa łagodnie bez bolesnych skurczy.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.