Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gdy pojawi się zastrzał na palcu leczenie jest konieczne, bo ta przypadłość zwykle nie goi się samoistnie, bez interwencji lekarza. Leczenie zastrzału jest bardzo podobne do leczenia zanokcicy.

Ladit 280x336

Oba schorzenia są ropnymi zakażeniami bakteryjnymi ręki. Leczenie zastrzału polega na przeprowadzeniu mało inwazyjnego i prostego zabiegu chirurgicznego. Chirurg nacina ropny pęcherz, wykonując tak zwany drenaż ogniska ropnego.

Dzięki tej prostej czynności zostaje wyleczony zastrzał. Leczenie chirurgiczne to nie jedyna metoda, którą trzeba wykorzystać. Bardzo ważne jest także zastosowanie antybiotykoterapii. Najczęściej ropne zakażenia, takie jak zastrzał są powodowane przez gronkowce.

Leczenie zastrzału wymaga zatem zastosowania odpowiednich antybiotyków, aby przyspieszyć proces gojenia. W przypadku przypadłości takiej, jak zastrzał, leczenie chirurgiczne nie zawsze jest konieczne, ale antybiotykoterapia tak. We wczesnej fazie rozwoju zastrzału wystarczy zastosować odpowiednie leki niszczące drobnoustroje, które wywołały zakażenie.

Dopiero, wtedy gdy rozwinie się zastrzał, leczenie wymaga interwencji chirurga, bo ognisko ropne nie jest w stanie samo się wchłonąć. Ścięgnisty i kostny zastrzał wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby zrozumieć, w czym tkwi problem.

Ladit 160x600

Zastrzał ścięgnisty rozwija się w wyniku ukłucia.

 

Na początku pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, a skóra zmieniona chorobowo jest bardzo wrażliwa na dotyk. Może pojawić się przykurcz palca i ostry ból, podczas jego prostowania. Ból bardzo szybko narasta. Wynika to z braku wolnej przestrzeni i nagłego wzrostu ciśnienia w tkankach.

Konieczna jest interwencja chirurga, który wykona nacięcie zapobiegając zniszczeniu ścięgien. Zakażenie bakteryjne postępuje wzdłuż pochewek ścięgnistych, aż do przedramienia, dlatego stosowanie samych antybiotyków nie jest efektywne. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, albo miejscowym.

Jeśli została zajęta pochewka ścięgnista, należy otworzyć ją z zastosowaniem drenażu przepływowego. Znacznie bardziej groźny jest zastrzał kostny. Przypadłość zwykle rozwija się w paliczki końcowym, choć zdarzały się przypadki, gdy rozwijała się także w innych paliczkach.

W takim przypadku konieczne jest zastosowanie antybiotyków oraz unieruchomienie palca. Zapalenie kości prowadzi do demineralizacji całkowitej lub częściowej paliczka. Jeżeli zastosuje się odpowiednie leczenie, to możliwa jest odbudowa struktury kostnej. Nie usuwa się odcinków kości zmienionych zapalnie.W przypadku, gdy leczenie nie przyniesie skutków, stosuje się resekcję paliczka.

Podstawa pliczka zostaje pozostawiona z przyczepami ścięgien, jeżeli jest to możliwe. W innym przypadku trzeba wyciąć głęboki zginacz palca łącznie z paliczkiem środkowym. Rana jest drenowana, a jej brzegi zbliża się luźno za pomocą czterech szwów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • antybiotyk na zastrzał
  • antybiotyk na zastrzał palca
  • zastrzał antybiotyk
  • naciecie przy zastrzale palca przez chirurga czy boli
  • opuchbiety palec antybiotyk

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.