Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zatrucie alkoholem przebiega nieco inaczej w przypadku, gdy toksyczność jest powodowana przez metanol, a inaczej, kiedy występuje zatrucie alkoholem etylowym.

Ladit 280x336

Na wstępie należy przedstawić, jak leczyć zatrucie alkoholowe spowodowane metanolem. Bardzo ważne jest udzielenie pierwszej pomocy osobie zatrutej. Jeżeli jest przytomna należy wywołać wymioty, podać około 100 ml etanolu 40% oraz zabezpieczyć funkcje życiowe.

Należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, po wykonaniu wcześniej wymienionych czynności. Podanie etanolu osobie zatrutej metanolem umożliwia leczenie zatrucia alkoholem w ten sposób, że etanol zapobiega dalszemu wchłanianiu się metanolu, znacząco spowalniając jego metabolizm.

Nie dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia kwasu mrówkowego w organizmie i nie rozwija się ciężka kwasica metaboliczna, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zgonu. Innym sposobem na leczenie zatrucia alkoholem jest podanie osobie zatrutej 4 g wodorowęglanu sodu co pół godziny, po wywołaniu wymiotów.

Szpitalne leczenie zatrucia alkoholem polega przede wszystkim na zwalczaniu kwasicy metabolicznej.

Wodorowęglan sodu jest środkiem umożliwiającym złagodzenie stanu, jakim jest zatrucie alkoholem. Leczenie wymaga jednocześnie wykonywania badania gazometrycznego.

Ladit 160x600

Hemodializa jest zabiegiem wykonywanym w przypadku, gdy występuje zatrucie alkoholem.

 

Leczenie ma na celu usunięcie metanolu z krwiobiegu. Poza tym podawanie rozcieńczonego roztworu alkoholu etylowego dożylnie w formie kroplówki korzystnie wpływa na zatrucie alkoholem. Leczenie tym sposobem uniemożliwia toksycznym metabolitom metanolu gromadzenie się w tkankach organizmu.

Etanol stosowany w leczeniu zatrucia alkoholowego metanolem jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym zapachu. Bardzo dobrze miesza się z wodą. Etanol można otrzymywać poprzez fermentację substancji zawierających wielocukry, albo za pomocą metody syntetycznej, która opiera się na hydratacji etylenu.

Etanol jest znany głównie jako składnik napojów alkoholowych, niemniej jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze. Służy do produkcji aldehydu octowego, estrów etylowych oraz eteru dietylowego. Poza tym, jest wykorzystywany w roli rozpuszczalnika w różnych działach przemysłu.

Wykorzystuje się go jako rozpuszczalnik pokostów, przypraw, lakierów, a nawet perfum. Ze względu na aseptyczne właściwości pełni również rolę substancji odkażającej. Alkohol etylowy, który jest skażony substancjami trującymi, takimi jak benzyna, zasady purynowe czy też benzen, jest sprzedawany w formie denaturatu.

Bywa także nazywany spirytusem skażonym. Jest specjalnie barwiony, aby łatwiej było go rozpoznać.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zatrucie alkoholowe domowe sposoby
  • domowe sposoby na zatrucie alkoholowe
  • zatrucie alkoholem domowe sposoby

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.