Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Chlor jest pierwiastkiem o dużej aktywności chemicznej. Ma on działanie utleniające oraz jest bardzo rozpowszechniony w przyrodzie.

Ladit 280x336

Chlor występuje pod postacią nieorganicznych i organicznych związków. Elementarny chlor ma formę gazu o zielono-żółtym zabarwieniu.

Jest on cięższy od powietrza oraz posiada duszącą woń. Chlor charakteryzuje się silnym, żrącym działaniem na błonę śluzową. Jeżeli zostanie rozpuszczony tworzy on kwas solny. W historii medycyny zdarzały się masowe zatrucia chlorem.

Ich przyczyną były z reguły awarie przemysłowe zbiorników lub przewodów.

Bardzo często dochodzi do indywidualnych zatruć.

Zatrucie chlorem może być spowodowane nieprzestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w laboratoriach. Wolny chlor uwalnia się również z wapna chlorowanego, które jest stosowane do dezynfekcji ustępów i ścieków.

Silnie żrące działanie chloru powoduje zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie powiek. Chlor ma również szkodliwy wpływ na błonę śluzową, jamę ustną i drogi oddechowe.

Zatrucie chlorem może doprowadzić do duszności, obrzęku płuc i kaszlu.

Ciężkie zatrucie chlorem może doprowadzić do śmierci z powodu obrzęku płuc, obrzęku głośni, niewydolności krążenia lub porażenia układu oddechowego.
Pierwsza pomoc w razie zatrucia chlorem polega na usunięciu osoby zatrutej z miejsca, gdzie ulatnia się chlor.

Ladit 160x600

Należy zabezpieczyć podstawowe czynności życiowe i podać tlen oraz zapewnić całkowity spokój i ciepło.

Pierwsza pomoc wymaga usunięcia skażonej odzieży, obmycia skory mydłem i wodą. Spojówki powinny zostać przepłukane wodą.

Chlor jest pierwiastkiem występującym w pożywieniu i ciele człowieka pod postacią chlorków. Wspólnie z sodem i potasem bierze on udział w utrzymaniu kwasowo-zasadowej równowagi płynów ustrojowych. Zarówno żywność, jak i chlorowana woda wodociągowa dostarczają wystarczającej ilości chlorków.

Przypadki niedoboru chloru zdarzają się głównie w razie gwałtownych wymiotów.

Prowadzą one do nadmiernego pocenia się, utraty apetytu, wymiotów, apatii i biegunki. Zespół wymienionych symptomów nosi nazwę zasadowicy. Chlorki w organizmie człowieka są potrzebne do trawienia. Wchodzą one w skład trawiennych kwasów żołądkowych.

Współczesna dieta zawiera dużo produktów spożywczych o stosunkowo wysokiej zawartości chlorku sodu, który jest potocznie zwany solą kuchenną. Niedobory omawianego pierwiastka zdarzają się bardzo rzadko. Dzienna norma spożycia chloru jest z reguły znacznie przekroczona, jednak nie wpływa to szkodliwie na organizm zdrowej osoby.

Wyeliminowanie soli z jadłospisu nie przyczyni się do niedoboru wspomnianego pierwiastka. Dieta niskosolna także zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na chlor.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zatrucie chlorem
  • chroniczna nerwica histeryczna
  • zatrucie chlorem na basenie
  • zatrucie chlorem na basenie objawy
  • zatrucie chlorem z basenu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.