Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zatrucie metanolem jest zatruciem organizmu, do którego dochodzi w rezultacie wypicia płynu zawierającego metanol.

Ladit 280x336

Zatrucie metanolem może nastąpić przez pomyłkę.

Właściwości organoleptyczne alkoholu etylowego i metanolu są bardzo podobne. Pod względem konsystencji, smaku i aromatu w ogóle się nie różnią.

Niemniej metanol jest silną trucizną i ma niewielkie działanie narkotyczne.

Metanol bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i przez drogi oddechowe.

Zatrucie metanolem występuje po dostaniu się go do krwi i innych tkanek.

 

Metanol gromadzi się w narządach, które są najbardziej uwodnione, np. w gałce ocznej. Zatrucie alkoholem metylowym jest też skutkiem niecałkowitego spalania tego związku przez ludzki organizm.

Alkohol metylowy rozkłada się na formaldehyd i kwas mrówkowy, które należą do bardzo toksycznych substancji. Zatrucie alkoholem metylowym prowadzi do kwasicy metabolicznej, która jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu.

Ladit 160x600

Po 2 godzinach od wchłonięcia metanol nie występuje we krwi, a jeżeli tak to w śladowych ilościach.

Można natomiast stwierdzić bardzo wysokie stężenie kwasu mrówkowego. Część metanolu jest wydalana przez drogi oddechowe z powietrzem wydechowym, lecz znaczna większość zostaje usunięta wraz z moczem w formie metabolitów.

Toksyczność metanolu polega na wysokiej toksyczności jego metabolitów, czyli wspomnianych już wcześniej kwasu mrówkowego i aldehydu.

Doprowadzają do bezpośredniego uszkodzenia komórek poprzez denaturację białek. Mają bardzo szkodliwy wpływ na nerwy, w tym szczególnie na nerw wzrokowy. Zatrucie alkoholem metylowym może doprowadzić do zaburzeń wzroku i ślepoty.

Toksyczny wpływ metabolitów metanolu jest widoczny także względem ośrodkowego układu nerwowego, serca, nerek i wątroby. Metanol powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, ale także siatkówki i rogówki.

Zatrucie metanolem może doprowadzić do utraty wzroku, a nawet do śmierci, w zależności od dawki alkoholu metylowego, która została spożyta. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.