Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zatrucie nikotyną jest stanem, na który są narażone osoby czynne i biernie palące papierosy. Choroba ta bardzo często jest bagatelizowana.

Ladit 280x336

Ryzyko zatrucia nikotyną jest wyższe u osób podejmujących próbę rzucenia palenia poprzez stosowanie nikotynowej terapii zastępczej polegającej na stosowaniu preparatów zawierających nikotynę (np. gum, plastrów, drażetek).

Zatrucie nikotyną jest stanem chorobowym, do którego może dojść w wyniku podania jej w dawkach szkodliwych dla organizmu.

Do zatrucia może dojść:

  • drogą oddechową
  • poprzez układ pokarmowy
  • drogą dożylną
  • przez skórę

W przypadku zatrucia nikotyną ryzyko wystąpienia zgonu jest bardzo nikłe. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby mające zawodowy kontakt ze wspomnianą substancją, a zatem głównie pracownicy pracujący przy produkcji i suszeniu tytoniu oraz tępieniu owadów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie stosuje się aerozole owadobójcze zawierające nikotynę. W innych krajach świata zaprzestano ich używania.

Na zatrucie nikotyną są narażone głównie osoby w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.

Zwykle jego tempo zostaje spowolnione z powodu tej substancji. Ostre zatrucie nikotyną może wystąpić wtedy, gdy w krótkim czasie ostanie wypalona duża ilość papierosów lub połknięta i żuta duża ilość tabaki.

Nadmierne stosowanie gumy i plastrów nikotynowych, jedzenie papierosów, stosowanie okładów wykonanych z tytoniowej pasty również mogą doprowadzić do zatrucia nikotyną.

Ladit 160x600

Obraz kliniczny zatrucia nikotyną jest związany z nudnościami, wymiotami, bólami brzucha oraz bólami i zawrotami głowy.

Dochodzi też do zwiększenia częstości oddychania. Może wystąpić niedociśnienie zwane hipotensją oraz przyspieszenia akcji serca powyżej stu uderzeń na minutę (tzw. tachykardii). Osoba zatruta nikotyną posiada bladą skórę oraz zwężone źrenice.

Może ona spowodować zaburzenia koordynacji ruchowej ciała, dreszcze, drgawki oraz zaburzenia świadomości. Ostre zatrucie nikotyną może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, wstrząsu i śpiączki. Pierwsze symptomy pojawiają się przeważnie po około 1-4 godzinach od spożycia niebezpiecznej dawki.

Systematyczne podtruwanie się małymi dawkami nikotyny powoduje takie same objawy, jak ostre zatrucie nikotyną. Niemniej nie narastają, lecz stopniowo ustępują. Po nich następuje okres osłabienia.

Zatrucie nikotyną u dzieci jest z reguły wywołane niewłaściwą opieką ze strony dorosłych osób.

Dziecko może się zatruć nikotyną poprzez przyklejenie na skórę plastra nikotynowego. Do zatrucia u dziecka dochodzi także w wyniku połknięcia gumy lub tabletki zawierających nikotynę. Nawet niewielka dawka tej substancji może być bardzo groźna dla dzieci.

Ostre zatrucie nikotyną u dziecka może przyczynić się do zahamowania jego rozwoju.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia nikotyną polega na odcięciu chorego od źródła zatrucia. Jeżeli jego przyczyną był plaster, należy przemyć skórę wodą bez mydła. Następnie chory powinien zgłosić się do lekarza.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zatrucie nikotyną
  • zatrucie nikotyna leczenie
  • objawy zatrucia papierosami
  • zatrucie papierosami

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.