Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zatrucia tlenkiem węgla są zależne od stężenia objętościowego tlenku węgla w powietrzu. Objawy zatrucia tlenkiem węgla są związane z bólem głowy, zawrotami głowy, wymiotami i konwulsjami oraz śpiączką.

Ladit 280x336

Jeżeli stężenie objętościowe tlenku węgla w powietrzu wynosi 1,28% człowiek traci przytomność po zaledwie 2-3 wdechach. Do zgonu dochodzi po 3 minutach. Ostre zatrucie tlenkiem węgla objawy ma dość charakterystyczne.

Specyficznym symptomem jest różowe zabarwienie skóry. Przewlekłe zatrucie tlenkiem węgla objawy ma nieco inne.

W przypadku długotrwałej ekspozycji na oddziaływanie czadu objawy zatrucia tlenkiem węgla są związane z osłabieniem pamięci, utratą łaknienia i czucia w palcach.

Może dojść do upośledzenia psychicznego oraz zaburzeń krążenia. Przewlekłe zatrucie tlenkiem węgla objawy może mieć związane z drżeniem mięśni, maskowatym wyrazem twarzy i szaroziemistym zabarwieniem skóry.

Zatrucie tlenkiem węgla może prowadzić do zmian w morfologii krwi, senności w ciągu dnia oraz bezsenności w nocy. Osoba narażona na stałą ekspozycje na tlenek węgla ostrożnie się porusza z szeroko rozstawionymi nogami.

Jak postępować gdy podejrzewa się zatrucie tlenkiem węgla?

W razie podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla należy wykonać badanie krwi na karboksyhemoglobinę. Jest ona biomarkerem narażenia na tlenek węgla. Niemniej nie istnieje ścisłe powiązanie między wspomnianym badaniem a ciężkością stanu klinicznego.

Ladit 160x600

Rokowanie zależy głównie od czasu przebywania pacjenta w trującej atmosferze. Stężenie tlenku węgla w powietrzu mózgu jest drugim istotnym czynnikiem. Jeżeli poziom stężenia karboksyhemoglobiny we krwi wynosi powyżej 70%, to dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Są one skutkiem niedotlenienia. W konsekwencji dochodzi do zgonu.

U pacjentów zatrutych tlenkiem węgla uratowanych przed śmiercią mogą wystąpić odległe powikłania związane z nieprawidłowością funkcjonowania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Można zaobserwować obniżenie ilorazu inteligencji i zaburzenia pamięci.

W niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia ilorazu inteligencji, zaniku mowy, zaburzenia pamięci oraz uszkodzenia wzroku i węchu.

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

Tlenek węgla wchłania się drogą oddechową.

Ilość pierwiastka, który przedostał się do organizmu człowieka jest zależna od stężenia CO w powietrzu, częstotliwości oddechów i czasu ekspozycji. Tlenek węgla jest wydalany taką samą drogą w niezmienionym stanie.

Trujące działanie tlenku węgla polega na tym, że łączy się on z hemoglobiną i innymi metaloproteinami, które zawierają żelazo. Działanie tlenku węgla prowadzi do uszkodzenia układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego.

W przypadku cięższych zatruć dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanów. Występują również krwawienia w różnych narządach i rozległe obszary martwicze. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.