Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zawał mięśnia sercowego (łac. Infarctus myocardii) jest zwany także zawałem serca, a także atakiem serca.

Ladit 280x336

W terminologii medycznej choroba jest martwicą mięśnia sercowego wywołana niedokrwieniem. Zawał serca jest spowodowany zamknięciem tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Zawał serca jest jedną z postaci choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.
Jeśli chodzi o zawał serca przyczyny wiążą się głównie z miażdżycą tętnic wieńcowych. Prowadzi do zwężenia tętnicy, pęknięcia blaszko miażdżycowej, a ostatecznie do niedrożności tętnicy. Ognisko miażdżycy w ścianie tętnicy wieńcowej nosi nazwę blaszki miażdżycowej.

Powstaje ona stopniowo, w wyniku odkładania się cholesterolu LDL oraz innych tłuszczów w wewnętrznej ścianie tętnicy. W przypadku choroby, jaką jest zawał serca przyczyny bezpośrednie to pęknięcie lub krwotok do blaszki miażdżycowej. Kiedy warstwa wewnętrzna pęka, krew wpływa do szczeliny. Tworzy się zakrzep zwężający średnicę naczynia. Stan ten nosi nazwę krytycznego zwężenia światła prawej tętnicy wieńcowej.

Gdy chodzi o zawał serca przyczyny mogą być też związane z zatorem tętnicy wieńcowej

U osób, u których wystąpił zawał serca skutki mogą mieć charakter wczesny lub późny. Wczesne skutki zawału to między innymi zgon, wstrząs kardiogenny i zaburzenia pracy serca.

Ladit 160x600

Wstrząs kardiogenny jest zespołem objawów związanym z niedokrwieniem, albo niedotlenieniem narządów i tkanek. Powstaje w wyniku obniżenia rzutu serca, wywołanego ciężką dysfunkcją.

Późne skutki opisywanej choroby to zakrzepica przyścienna w komorze nad obszarem zawału, a także inne powikłania zatorowo - zakrzepowe.
Jeśli chodzi o zawał serca pierwsza pomoc ma ogromne znaczenie dla życia chorego. Najpierw należy wezwać pogotowie ratunkowe. Dla wielu osób na tym punkcie kończy się udzielenie pierwszej pomocy. Niemniej jednak zanim ratownicy zjawią się na miejscu, trzeba zadbać o chorego.

W oczekiwaniu na zespół pogotowia ratunkowego, chory musi zostać ułożony w pozycji odciążającej serce, czyli z lekko podwyższonym tułowiem. Bardzo ważne jest też to, aby ułatwić choremu oddychanie. Trzeba koniecznie rozluźnić krępujące części garderoby. Należy rozpiąć pasek, rozwiązać krawat, a w razie konieczności rozpiąć guziki. Osobie chorej na zawał serca towarzyszy bardzo silny niepokój i strach przed śmiercią.

To dodatkowo pogarsza stan chorego, dlatego zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest też uspokojenie chorego. Należy utrzymywać z nim kontakt. Bardzo ważne jest zachowanie wewnętrznego spokoju, choć w tego typu sytuacjach jest to bardzo trudne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.