Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zęby człowieka z łac. Dentes według definicji stomatologicznej zęby to nic innego jak twarde twory kostnopodobne anatomicznej budowy które umiejscowione są w jamie ustnej człowieka.

Ladit 280x336

Zęby są zaliczane również do głównego elementu układu trawienia. To właśnie dzięki nim bez problemu możemy spożywać wszelkiego rodzaju pokarmy. Zęby służą człowiekowi głównie do rozdrabniania pokarmu. W przypadku ludzkich zębów możemy wyróżnić dwa typy są to między innymi zęby mleczne oraz zęby stałe.

Dorosły zdrowy człowiek w swojej jamie ustnej powinien posiadać 32 zęby.

Prawidłowe rozmieszczenie zębów wygląda w sposób następujący:

 • 16 zębów znajdujących się w szczęce: 4 siekacze, 2 kły, 4 przedtrzonowe, 6 trzonowych
 • 16 zębów znajdujących się w żuchwie: 4 siekacze, 2 kły, 4 przedtrzonowe, 6 trzonowych

W przypadku dzieci ilość zębów nieznacznie się różni. Dzieci, które posiadają wszystkie zęby mleczne powinny mieć ich aż 20. W znacznie mniejszej jamie ustnej mieści się o wiele mniej zębów w porównaniu do osoby dorosłej.

Prawidłowe rozmieszczenie zębów mlecznych w jamie ustnej dziecka wygląda następująco:

 • 10 zębów znajdujących się w szczęce: 4 siekacze, 2 kły, 4 trzonowce
 • 10 zębów znajdujących się w żuchwie: 4 siekacze, 2 kły, 4 trzonowce

Każdy z zębów ma przypisaną odpowiednią funkcję, która służy to rozdrabniania pokarmu. Każdy z zębów odpowiada za inny stopień rozdrabniania produktów.

Siekacze ? są to zęby, które służą nam głównie do odgryzania poszczególnych kęsów pożywienia. Kolejne zęby znajdujące się w jamie ustnej to kły ? pełnią funkcję chwytną to właśnie dzięki kłom możemy rozrywać i podtrzymywać pokarm ( są t nieco dłuższe zęby zakończone w szpiczasty sposób).

Możemy również wyróżnić zęby trzonowe ? ten rodzaj zębów odpowiada z kolei za miażdżenie i rozdrabnianie pokarmu ? podobną funkcję pełnią również zęby przedtrzonowe.

Podczas prawidłowego ułożenia zgryzu znacznie odciążamy mięśnie i stawy znajdujące się w naszej jamie ustnej.

Możemy wyróżnić wiele powierzchni zębów najbardziej popularnymi określeniami w stomatologii są:

 • Powierzchnie podniebienną
 • Powierzchnię żującą
 • Powierzchnię przedsionkową
 • Powierzchnię dystalną

Zęby i ich kolorystyka to dosyć złożony problem. Każdy człowiek posiada tak naprawdę inny odcień swoich zębów. Śnieżnobiałe zęby występują tylko i wyłącznie w przypadku reklam oraz podczas pojawienia się pierwszych ludzkich zębów (zęby mleczne ? dzieci). Jednak również pierwsze zęby nazywane mlecznymi nie zawsze są idealnie białe bardzo często przybierają barwę niebieskawobiałą, zdarzają się również nawet odcienie delikatnej szarości.

Najczęściej spotykane kolory zębów to:

 • Żółtawobiałe ? prawidłowa kolorystyka zęba stałego (zęby stałe nie mają w żadnym przypadku białej barwy)
 • Niebieskawobiałe ? barwa najczęściej spotykana podczas pierwszych zębów mlecznych,

Najczęściej okolica sieczna jest znacznie jaśniejsza niż okolica szyjki najczęściej są to kły oraz siekacze. Sporą różnicę możemy również zauważyć podczas baczniejszego przyjrzenia się zębom znajdującym się na łuku dolnym. Porównując je do łuku górnego zauważymy, że są sporo jaśniejsze.

Ladit 160x600

Należy również wziąć pod uwagę to, że z wiekiem nasze zęby ciemnieją ? jest to zupełnie naturalny proces. Na naszych zębach mogą pojawić się również plamy, które znajdują się na szkliwie ? dzieje się tak poprzez przyjmowanie zbyt dużych dawek fluoru.

Nie należy przyjmować tetracykliny niestety substancja ta powoduje niedorozwój i zniekształcenie koron zębowych stosując tą substancję narażamy się również na znaczne ściemnienie naturalnego szkliwa.

Budowa zębów człowieka

Zęby ludzkie zbudowane są z trzech warstw/części.

Wyróżniamy następujące warstwy:

 • Cervix dentis, collum ? szyjka zęba to nic innego jak miejsce styku szkliwa korony z cementem korzeniowym. To właśnie do szyjki zęba doczepiony jest przyczep nabłonkowy ? jest to połączenie pomiędzy dziąsłem a szkliwem. W miarę upływu czasu przyczep ten obniża się a co za tym idzie obniża się również sam korzeń zęba
 • Corona dentis ? korona zęba pokryta jest szkliwem (szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie ludzkim). Dodatkową osłonę stanowi również oszkliwie ( występuje zaraz po wyrznięciu się zęba ? bardzo szybko jednak ściera się i pozostawia ząb pokryty tylko i wyłącznie szkliwem).
 • Radix dentis ? korzeń zęba jest niezwykle mocno umocowany w zębodole możliwe jest to dzięki włóknom ozębnej które wnikają do cementu (cement pokrywa całą powierzchnię korzenia). Otwór wierzchołkowy znajduje się na samym szczycie korzenia to właśnie przez niego przechodzą naczynia krwionośne oraz nerwy. Biegną one w kanale korzeniowym aż do samej komory zęba. Wewnątrz korzenia może znajdować się jeden bądź też wiele kanałów o oddzielnych ujściach.

Możemy wyróżnić również kilka podziałów mianowicie według podziału anatomicznego korona to część zęba, która pokryta jest szkliwem, korzeń natomiast jest częścią zęba pokrytą cementem.

Podział kliniczny wygląda nieco inaczej korona kliniczna to część korony anatomicznej znajdująca się ponad dziąsłem ludzkim. Korzeń kliniczny znajduje się natomiast poniżej brzegu dziąsła. Szyjka zęba łączy koronę anatomiczną  wraz z korzeniem anatomicznym. Można rozpoznać to miejsce ponieważ występuje tam niewielkie zwężenie.

Zęby ludzkie z czego się właściwie składają

Ząb człowieka składa się z kilku warstw. Możemy wyróżnić następujące z nich:

 • Zębinę
 • Miazgę
 • Szkliwo
 • Cement

Warto wspomnieć iż oba łuki zarówno dolny jak i górny są bardzo dobrze unaczynione poprzez odgałęzienie tętnicy szczenkowej.

Zęby są bardzo silnie unerwione wnikają w nie aż dwa rodzaje włókien:

 • Włókna współczulne ? odpowiadają za regulację przepływu krwi w miazdze zęba
 • Włókna czuciowe ? odpowiadają za odczuwanie bólu (dlatego jeśli miazga zostanie uszkodzona przez próchnicę lub też w inny sposób odczuwamy bardzo często silny ból zęba).


Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • zapalenie ślinianki podjęzykowej
 • zapalenie slinianki leczenie
 • przyczyny zapalenia ślinianek
 • autoimmulogiczne zapalenie slinianek
 • zapalenie slinianek podjezykowych zdjecue

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.