Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zespołu Cushinga zależy od przyczyny wystąpienia choroby. Leczenie zespołu Cushinga może mieć charakter operacyjny, radioterapii lub farmakologiczny. Najbardziej skutecznym sposobem na leczenie zespołu Cushinga jest operacja.

Ladit 280x336

Wykonuje się mikrochirurgiczne usunięcie gruczolaka przysadki mózgowej poprzez zatokę klinową. W przypadku, gdy za chorobę odpowiada nowotwór nadnerczy, wykonuje się obustronną adrenalektomię, natomiast jeśli występuje gruczolak nadnerczy, wystarczy przeprowadzić jednostronną adrenelektomię, aby wyleczyć zespół Cushinga.

Leczenie chirurgiczne nie zawsze jest możliwe. Wówczas stosuje się farmakoterapię i miejscową radioterapię. Leki hamujące syntezę steroidów nadnerczowych pomagają osobom chorym na zespół Cushinga. Leczenie choroby wymaga także zastosowania diety wysokobiałkowej i wyrównania stężeń potasu.

Dieta, radioterapia miejscowa i farmakoterapia są zawsze stosowane w przypadku choroby, takiej jak zespół Cushinga. Leczenie operacyjne wymaga zwykle uzupełnienia innymi metodami leczenia. Gruczolak jest łagodnym nowotworem nabłonkowym, co oznacza, że wywodzi się z nabłonka gruczołów wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego, a także z ich przewodów.

Ladit 160x600

Gruczolak z reguły jest zlokalizowany w przysadce mózgowej, tarczycy i w przytarczycach, a także w korze nadnerczy, przewodzie pokarmowym i wyspach trzustkowych.

 

Nadnercze zwane także gruczołem nadnerczowym jest parzystym i niewielkim gruczołem wydzielania wewnętrznego, który jest położony zaotrzewnowo na górnym biegunie nerki. Nadnercza są złożone z części korowej i rdzeniowej, które różnią się między sobą zarówno budową, jak  i sposobem funkcjonowania.

Kora stanowi główną masę gruczołu i obejmuje około 80 % całego gruczołu nadnerczowego. Kora jest złożona z trzech warstw, a mianowicie z warstwy kłębkowatej, pasmowatej i siatkowatej. Wytwarza trzy rodzaje substancji, a dokładniej mówiąc kortykosteroidy, mineralokortykosteroidy i niewielkie ilości hormonów płciowych, zwanych androgenami.

Rdzeń nadnerczy wytwarza natomiast katecholaminy i niewielkie ilości adrenaliny. Wszystkie stany emocjonalne, między innymi gniew i strach, powodują wydzielanie adrenaliny do krwi. W rdzeniu nadnerczy jest także produkowana noradrenalina.

Hormony, które są wydzielane przez korę nadnerczy utrzymują równowagę wodno - mineralną organizmu, odpowiadają za podniesienie stężenia glukozy we krwi oraz pomagają w sytuacjach stresowych. Nerwy, które docierają do nadnerczy wytwarzają splot nadnerczowy.

Należą do nich włókna nerwu przeponowego, błędnego a także włókna ze zwoju trzewnego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.