Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zespołu Cushinga charakteryzują się przyrostem masy ciała i otyłością. Stan ten nosi nazwę otyłości cushingoidalnej, której specyficzną cechą jest to, że tkanka tłuszczowa gromadzi się na karku, twarzy, na tułowiu i w okolicach nadobojczykowych.

Ladit 280x336

Dochodzi do ścieńczenia skóry i pojawienia się szerokich rozstępów na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach i piersiach. Inne objawy zespołu Cushinga to trądzik i hirsutyzm. Zmiany hormonalne powodują także objawy zespołu Cushinga związane z zaburzeniami miesiączkowania i emocjonalnymi.

Chwiejność emocjonalna, zaburzenia snu, upośledzenie czynności poznawczych i depresja mogą towarzyszyć chorobie, jaką jest zespół Cushinga. Objawy wiążą się też z nadciśnieniem tętniczym, osteoporozą i złamaniami kompresyjnymi kręgów. Cukrzyca i nieprawidłowa tolerancja glukozy mogą występować w przebiegu schorzenia, takiego jak zespół Cushinga.

Objawy obejmują także osłabienie siły mięśniowej, które wiąże się z zanikiem tkanki mięśniowej spowodowanym katabolicznym działaniem glikokortykosterydów. Otłuszczenie ciała i tułowia, przy chudych kończynach górnych i dolnych to charakterystyczna budowa ciała osoby, która cierpi na zespół Cushinga.

Ladit 160x600

Objawy wiążą się także z opóźnieniem wzrostu kostnego, a w skrajnych wypadkach dochodzi do martwicy skóry.

 

Hirsutyzm polega na występowaniu nadmiernego owłosienia typu męskiego, które pojawia się na twarzy, brzuchu, klatce piersiowej oraz w okolicach sromu. Łagodny hirsutyzm z reguły ma pochodzenie idiopatyczne, wiążąc się z nadmierną wrażliwością mieszków włosowych na hormony.

W przypadku bardziej zaawansowanych form hirsutyzmu, chorobie towarzyszy podwyższony poziom androgenów, określanych potocznie męskimi hormonami. Hirsutyzm może występować rodzinnie, a także pojawiać się w okresie ciąży, w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.

Poza tym, należy do objawów wywołanych przez czynne hormonalnie nowotwory, na przykład przez raka nerki, jajnika i tarczycy. Hirsutyzm może mieć charakter polekowy i być spowodowany stosowaniem ACTH, leków przeciwzapalnych czy też glikokortykosteroidów. Może być także spowodowany przez takie zaburzenia endokrynne, jak niedoczynność tarczycy czy też akromegalia.
Złamania kompresyjne kręgosłupa należą do częstych problemów klinicznych są to złamania obejmujące uszkodzeniem trzony kręgowe.

W efekcie złamania kompresyjnego dochodzi do zapadnięcia trzonów kręgowych, a także zmniejszenia wysokości. Z reguły złamania kompresyjne powstają w wyniku urazów spowodowanych zbyt dużym obciążeniem. Częstość występowania złamań kompresyjnych wzrasta wraz z wiekiem.

Złamania kompresyjne trzonów kręgowych są powodowane przez takie czynniki, jak zaawansowany wiek, upadek z wysokości lub uraz komunikacyjny, a także osteoporoza.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zespół cushinga zdjęcia

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.