Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół Downa to choroba o podłożu genetycznym. Najczęstsze przypadki występowania tej choroby u noworodków zwiększają się wraz z wiekiem matki.

Ladit 280x336

Kobiety które po 40 roku życia chcą urodzić dziecko muszą liczyć się z tym, że tym samym zwiększa się również ryzyko tego że ich dziecko może być chore na Zespół Downa ( 1 przypadek na 100 urodzeń).

Zespół Downa występuje na wszystkich kontynentach bez względu na rasę czy tez wcześniej przebyte choroby.  Dzieci które chorują na właśnie tą chorobę można od razu rozpoznać ponieważ charakteryzują się one typowymi dla tej choroby objawami.

Już gdy dziecko przychodzi na świat można rozpoznać czy choruje ono na Zespół Downa. Choroba ta jest wadą wrodzoną spowodowaną obecnością dodatkowego chromosomu 21. Nazwa tej choroby pochodzi od lekarza który ją odkrył dr. Johna Downa opisał on jako pierwszy właśnie tą chorobę w roku 1866.

CECHY DZIECKA DOTKNIĘTEGO ZESPOŁEM DOWNA:

 • oczy maluszka są nieco skośne
 • dzieci sprawiają wrażenie wiotkich
 • grzbiet noska maluszka jest płaski
 • kości policzkowe są nieznacznie odstające
 • małe paluszki u rąk
 • krótka czaszka

PSYCHICZNE ZMIANY JAKIE DOTYKAJĄ DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA:

Ladit 160x600
 • dzieci te od początku nie są sprawne psychiczne
 • uczą się znacznie wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy
 • posiadają wiele talentów (dzieci z Zespołem Downa są w bardzo wielu przypadkach bardzo uzdolnione)
 • Znacznie wyostrzone zmysły słuch, wzrok, węch (w zależności od dziecka)

Bardzo wiele maluszków dotkniętych Zespołem Downa ma wrodzoną wadę serca (około 30-40%), wiele dzieci ma również problemy jelitowo-żołądkowe. Może dojść również do bardzo częstego upośledzenia słuchu lub wzroku. Dzieci z Zespołem Downa są znacznie bardziej podatne na choroby oraz na infekcje niż w przypadku zdrowych dzieci.

Najczęściej u dzieci tych występuje znaczna suchość skóry - wymaga ona bardzo dobrej pielęgnacji i ciągłego nawilżania aby się nie łuszczyła. Maluszki rozwijają się wolniej znacznie później zaczynają siadać, raczkować, chodzić. Mają zwolnioną reakcję na bodźce zewnętrzne. Znacznie zmniejsza się ich odczucie jeśli chodzi o ból czy też temperaturę.

Stwierdzono iż dzieci chorujące na Zespół Downa żyją mniej więcej do 16 - 18 roku życia.

 

Jednak zdarzają się przypadki gdzie osoby chore na Zespół Downa dożywają 30-35 lat.

Należy pamiętać że każde dziecko potrzebuje miłości dzieci borykające się z tą chorobą jeszcze bardziej. Bardzo wiele dzieci normalnie funkcjonuje w społeczeństwie uczy się oraz pracuje. Znajduje swoich życiowych partnerów.

Niestety genetyki nie można zmienić, można jednak obdarzyć te dzieci szczególnym uczuciem i opieką.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • zespol downa skutki