Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespól Fallota (ang. tetralogy of Fallot) jest wrodzoną wadą serca mającą złożony charakter. Choroba zespół Fallota wiąże się z czterema nieprawidłowościami występującymi w obrębie serca, stąd też często jest określana jako tetralogia Fallota.

Ladit 280x336

Wada serca, o której mowa, należy do najczęstszych siniczych wad serca w okresie poniemowlęcym.

Zespół Fallota składa się z czterech nieprawidłowości:

  • przerost prawej komory serca
  • zwężenie tętnicy płucnej
  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej
  • przesunięcie w prawo aorty

Rozwój zespołu Fallota rozpoczyna się od zwężenia drogi odpływu z prawej komory.

Dochodzi wówczas do zwiększenia ciśnienia w prawej komorze i zmniejszenia przepływu krwi przez płuca. W rezultacie zwiększa się ciśnienie w prawej komorze, co prowadzi do wytworzenia się przecieku krwi z krążenia płucnego do systemowego.

Krew niezawierająca tlenu nie wpływa do krążenia płucnego lecz przedostaje się w przegrodzie międzykomorowej do lewej komory serca, skąd ponownie dostaje się do krążenia systemowego.

W wyniku tego procesu dochodzi do przerostu prawej komory serca.

Kiedy został odkryty Zespól Fallota ?

Zespół Fallota jest wadą serca opisaną już w 1671 r. przez duńskiego lekarza Nicolausa Steno. Pierwsza udana paliatywna operacja tetralogii Fallota została przeprowadzona przez Alfreda Blalocka i Helen B. Taussig.

Ladit 160x600

Aorta człowieka jest główną tętnicą organizmu. Ma ona postać dużego pnia tętniczego. Jego gałęzie doprowadzają tętniczą krew do wszystkich tkanek. Początek aorty znajduje się w przedłużeniu lewego stożka tętniczego. Budowa aorty może zostać podzielona na kilka odcinków:

  • część wstępującą aorty
  • łuk aorty
  • część zstępującą aorty dzieloną na dwa mniejsze odcinki zwane częścią piersiową i brzuszną.

Pod wklęsłym brzegiem łuku aorty pień płucny dzieli się na prawą i lewą tętnicę płucną. Rozgałęziają się one na mniejsze tętnice zaopatrujące pęcherzyki płucne prawego i lewego płuca. Po wymianie gazowej w pęcherzykach płucnych krew zostaje zebrana przez żyły, aby następnie spłynąć wo lewego przedsionka czterema żyłami płucnymi.

Pień płucny rozpoczyna się w ujściu prawej komory serca.
Ubytek przegrody międzykomorowej występujący w przebiegu zespołu Fallota jest najczęściej występującą wrodzoną wadą serca u noworodków.

W późniejszym okresie życia przegroda może się zamknąć. Wada polega na wystąpieniu ubytku w błoniastej części przegrody międzykomorowej, a niekiedy również w części mięśniowej.

Może ona zostać wykryta w toku badania radiologicznego, ultrasonograficznego i badania EKG. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.