Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zespołu Gilberta wymaga stosowania odpowiedniej diety oraz unikania czynników mogących wywoływać żółtaczkę. Leczenie zespołu Gilberta jest specyficzne o tyle, że nie wymaga stosowania żadnych leków.

Ladit 280x336

Osoby cierpiące na tę chorobę powinny stosować prawidłową i lekkostrawną dietę. To na niej opiera się leczenie zespołu Gilberta. Poza tym, chory nie może spożywać alkoholu. Powinien unikać stresu, a także nadmiernego wysiłku.

Istnieje wiele chorób podobnych do genetycznego schorzenia, jakim jest zespół Gilberta. Leczenie jest rozpoczynane dopiero po dokładnym rozpoznaniu i wykonaniu dodatkowych badań. Podwyższony poziom bilirubiny może bowiem świadczyć o występowaniu innej choroby niż zespół Gilberta.

Leczenie dietą lekkostrawną będzie wówczas nieskuteczne, a pacjent dodatkowo zostaje narażony na powikłania wynikające z niepodjęcia odpowiedniej terapii. Bardzo często kamica pęcherzyka żółciowego i wirusowe zapalenie wątroby mają przebieg podobny do schorzenia, takiego jak zespół Gilberta. Leczenie w przypadku tych chorób jest zupełnie inne niż w przypadku genetycznej przypadłości metabolicznej, o której mowa.

Ladit 160x600

Zespół Gilberta należy do wrodzonych błędów metabolizmu, określanych także jako metaboliczne choroby wrodzony.

 

Ich podłożem są biochemiczne zaburzenia szlaków metabolicznych. Znaczna większość chorób należących do tego grona wiążą się z uszkodzeniem pojedynczego genu kodującego konkretny enzym, który odpowiada za przemianą związku chemicznego w produkt.

W większości, choroby metaboliczne objawiają się gromadzeniem danego związku chemicznego w nadmiernych ilościach, albo z jego niedoborem. Badania nad wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi zostały rozpoczęte przez angielskiego lekarza S. A. Garroda na początku dwudziestego stulecia.

Przykładowo, zespół Gilberta jest związany z zaburzeniami produkcji bilirubiny. Bilirubina jest barwnikiem występującym w organizmach ssaków, a także u niektórych roślin. Określa się ją także mianem barwnika żółciowego. Powstaje w wyniku rozpadu hemu hemoglobiny.

W leczeniu zespołu Gilberta bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednie odżywianie się. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny przestrzegać lekkostrawnej diety. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu pokarmów, które zawierają znaczne ilości błonnika pokarmowego i tłuszczy nasyconych.

Nie oznacza to całkowitego zrezygnowania z błonnika i tłuszczy nasyconych. Powinny być dostarczane organizmowi w postaci lekkostrawnych pokarmów, na przykład warzyw, owoców i olejów roślinnych. Zaleca się spożywanie odtłuszczonego mięsa i produktów mlecznych, a także produktów zbożowych z pełnego przemiału. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.