Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy zespołu Gilberta nie zawsze pojawiają się w przebiegu choroby. Z reguły przebiega ona zupełnie bezobjawowo. W przebiegu zespołu Gilberta nie pojawiają się także poważne zaburzenia czynności wątroby.

Ladit 280x336

Główne objawy zespołu Gilberta to podwyższony poziom bilirubiny, który rozpoznaje się zwykle przy wykonywaniu kontrolnych badań laboratoryjnych. Warto wiedzieć, że objawy zespołu Gilberta obejmują okresowe żółtaczki.

Wówczas można zaobserwować takie symptomy, jak żółte zabarwienie skóry, białkówek oczu i błon śluzowych, a także objawy podobne do symptomów grypy.
Zespół Gilberta objawy ma dość mało uciążliwe inie stanowi zagrożenia dla życia.

Zwykle dla osób, u których występuje zespół Gilberta objawy są mało zauważalne. Dopiero, gdy występuje żółta zabarwienie oczu i skóry, a także uczucie osłabienia, sytuacja jest bardziej niepokojąca. W przypadku choroby, takiej jak zespół Gilberta, objawy mają charakter przemijający i okresowy.

Należą do nich zwiększenie poziomu pośredniej bilirubiny, żółtaczka o niskim nasileniu, a także problemy związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego, w tym zaparcia, wymioty, bóle brzucha i niestrawność. Inne symptomy występujące w przebiegu choroby do stany grypopodobne, osłabienie i pogorszenie samopoczucia, a także dolegliwości o charakterze neurowegetatywnym, do których należy zaliczyć potliwość, zaburzenia koncentracji, bicie serca i lękliwość.

Ladit 160x600

Zespół Gilberta jest zaliczany zarówno do grona chorób metabolicznych, jak również do grona chorób genetycznych.

 

Jest to zatem choroba metaboliczna wrodzona. Tego typu zaburzenia powstają na skutek genetycznie uwarunkowanych bloków enzymatycznych. W konsekwencji prowadzą do nieprawidłowych procesów przemiany materii.

Choroby metaboliczne uwarunkowane genetycznie mogą dotyczyć przemian aminokwasów. Przykładem tego typu schorzeń są fenyloketonuria, alkaptonuria, a także bielactwo. Metaboliczne choroby wrodzone mogą być też związane z zaburzeniami przemian węglowodanów.

Najlepszym przykładem są choroba glikogenowa, galaktozemia czy też wrodzona nietolerancja fruktozy. Schorzenia tego typu mogą także dotyczyć zaburzeniami metabolizmu lipidów, a także zaburzeń w przemianie barwników.

Zespół Gilberta należy do tej ostatniej podgrupy. Wiąże się bowiem z nieprawidłowościami w przemianie barwnika, zwanego bilirubiną. Bilirubina jest pomarańczowo - czerwonym barwnikiem żółciowym występującym u ssaków. Bilirubina jest produktem rozpadu hemu.

Jej wzrost we krwi oraz w tkankach prowadzi do żółtaczki. Bilirubina odgrywa także pewną rolę w powstawaniu kamieni żółciowych. Wchodzi bowiem w skład kamienie żółciowych barwnikowych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zespół gilberta objawy neurologiczne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.