Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół Kawasaki (łac. morbus Kawasaki) jest chorobą występującą także pod nazwą skórno-śluzówkowego zespołu węzłów chłonnych.

Ladit 280x336

Schorzenie charakteryzuje się ostrym przebiegiem. Polega ono na rozwoju stanu zapalnego małych i średnich naczyń wieńcowych. W następstwie dochodzi do poszerzenia i tworzenia się zmian tętniakowatych oraz niedokrwienia mięśnia sercowego.

Choroba Kawasaki dotyczy głównie dzieci poniżej 5. roku życia.

Najczęściej chorują na nią chłopcy w okresie wiosennym i jesiennym. Zespół Kawasaki został po raz pierwszy opisany przez japońskiego pediatrę. T. Kawasaki w latach 60. XIX wieku.

Zmiany w przebiegu choroby mają łagodny charakter i mogą ustąpić samoistnie. Między 2. a 4. tygodniem występowania choroby może wystąpić zapalenie naczyń wieńcowych.

Ponadto, istnieje ryzyko tworzenia się mikrotętniaków, które mogą doprowadzić do zgonu z powodu niedokrwienia mięśnia sercowego zwanego potocznie zawałem. Zapalenie naczyń wieńcowych może doprowadzić także do zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia.

Przyczyny zespołu Kawasaki

Przyczyny zespołu Kawasaki  są związane z procesem autoimmunizacyjnym, który charakteryzuje się zwiększeniem liczby limfocytów T pomocniczych, monocytów i receptorów dla interleukiny 2.

Ladit 160x600

W przebiegu procesu autoimmunizacyjnego dochodzi do podwyższenia się stężenia interleukiny 1. Pojawiają się przeciwciała skierowana przeciw komórkom naczyniowego śródbłonka. Zespół Kawasaki może mieć związek z infekcją gronkowcem złocistym.

Bakteria odgrywa wtedy rolę antygenu lub superantygenu.

W jaki sposób można potwierdzić zespół Kawasaki?

Rozpoznanie zespołu Kawasaki jest stawiane w przypadku gorączki utrzymującej się przez minimum 5 dni oraz w obecności co najmniej czterech kryteriów.

Kryteria diagnostyczne schorzenia obejmuje powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, obustronne nieropne przekrwienie spojówek, niepęcherzykową wysypkę na tułowiu, obrzęk i rumień w obrębie dłoni lub stóp, złuszczanie się skóry przy paznokciu oraz zmiany w błonie śluzowej jamy nosowo-gardłowej.

Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki wykluczającej wystąpienie takich chorób, jak:

  • zapalenie naczyń krwionośnych związane z IgA
  • płonica
  • odra
  • zatrucie rtęcią
  • gorączka reumatyczna
  • zespół Stevensa-Johnsona
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
  • zespół wstrząsu toksycznego
  • reaktywne zapalenie stawów
  • mononukleoza zakaźna

Ponadto, wymienione wyżej nieprawidłowości będące kryteriami choroby Kawasakiego mogą być skutkami ubocznymi zażycia leków. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.