Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół krótkiego jelita (ang. short bowel syndrom ? SBS) jest stanem, w którym dochodzi do nagłego zaburzenia funkcji jelita cienkiego.

Ladit 280x336

Zespół krótkiego jelita ma związek z chorobą powodującą uszkodzenie, albo z chirurgicznym usunięciem całego jelita, albo tylko jego części.

Zespół krótkiego jelita powoduje znaczące ograniczenie przyswajania składników odżywczych co ma związek z niemożnością prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Nieleczony zespół krótkiego jelita może doprowadzić do ciężkiego upośledzenia wchłaniania składników odżywczych i wody.

W przebiegu choroby występują wyniszczające biegunki prowadzące do utraty minerałów i witamin oraz do odwodnienia. Osoba cierpiąca na zespół krótkiego jelita może być niedożywiona.

Poza tym biegunki powodują wystąpienie zaburzeń wodno ? elektrolitowych.

W rezultacie dochodzi do skrajnego wyniszczenia.

Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie może dojść do śmierci.

Omawiana choroba może wystąpić u dorosłych, którzy posiadają mniej niż 150 ? 200 cm czynnego jelita cienkiego.

Przyczyny zespołu krótkiego jelita mogą być związane z martwicą jelita pochodzenia naczyniowego oraz rozległymi resekcjami dotyczącymi innych przyczyn. Martwica jelita pochodzenia naczyniowego z reguły jest powodowana przez zator oraz zakrzep tętniczy lub żylny.

Ladit 160x600

Czynniki etiologiczne zespołu krótkiego jelita są też związane z ciężkimi zaburzeniami wchłaniania, takimi jak oporna na leczenie celiakia czy popromienne zapalnej jelit. Powodują one tak zwany czynnościowy zespół krótkiego jelita.

Inne przyczyny zespołu krótkiego jelita to zewnętrzne i wewnętrzne przetoki.

Zewnętrzne przetoki prowadzą do utraty treści pokarmowej. Z kolei wewnętrzne przetoki powodują, że pokarm omija część jelita cienkiego. Powikłania w przebiegu zespołu krótkiego jelita można podzielić na wczesne i późne.

Wczesne powikłania są związane z pojawianiem się wyniszczających i długotrwałych biegunek.

Prowadzą one do zaburzeń wodno ? elektrolitowych, kwasicy metabolicznej oraz odwodnienia. Inne wczesne powikłania to niedobory pokarmowe, wyniszczenie i ciężkie niedożywienie.

Z kolei późne powikłania zespołu krótkiego jelita mają postać choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, kwasicy mleczanowej, kamicy żółciowej i nerkowej oraz zaburzeń czynności wątroby.

Poza tym, w przebiegu zespołu krótkiego jelita mogą wystąpić takie zaburzenia, jak niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, osteopenia, tężyczka i zaburzenia krzepnięcia.

Inne późne powikłania zespołu krótkiego jelita mają postać zaburzeń rytmu serca i zaburzeń psychicznych Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.