Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół Meigsa jest triadą symptomów, które mogą wystąpić w razie rozwoju włókniakootoczkowiaka jajnika. Łagodny nowotwór może wywołać wodobrzusze oraz spowodować pojawienie się płynu w jamie opłucnej i w osierdziu.

Ladit 280x336

Zespół Meigsa ustępuje po wycięciu guza.

Wysięk opłucnej i puchlina brzuszna charakterystyczne dla triady Meigsa zwykle występują po prawej stronie.

Zespół Meigsa został opisany po raz pierwszy przez lekarzy Meigsa i Cassa w latach 30. XX wieku, stąd nazwa triady.

Wodobrzusze w zespole Meigsa jest zwane także puchliną brzuszną.

Stan chorobowy polega na nagromadzeniu się płynu w jamie otrzewnej.

Płyn puchlinowy może gromadzić się także w przebiegu innych chorób.

Wodobrzusze może towarzyszyć również innym poważnym chorobą

  • choroby nowotworowej
  • niewydolności krążenia
  • marskości wątroby
  • zespołu nerczycowego

Objętość patologicznego płynu może wynosić nawet do 20 litrów. W badaniu fizykalnym można zaobserwować powiększenie brzucha oraz tzw. symptom chełbotania.

W celu potwierdzenia wystąpienia wodobrzusza należy wykonać badanie ultrasonograficzne. Wodobrzusze nie występuje w towarzystwie bólu brzucha. Jeżeli nagromadzeniu się płynu towarzyszą dolegliwości bólowe i gorączka może to wskazywać na rozwój spontanicznego bakteryjnego zapalenia otrzewnej.

Ladit 160x600

W przypadku wodobrzusza stosuje się nakłucie jamy otrzewnowej zwane paracentezą. Można zastosować także leki moczopędne, które spowodują usunięcie nadmiaru płynu z organizmu.

Płyn osierdziowy w zespole Meigsa gromadzi się w jamie osierdzia.

Osierdzie składa się z dwóch części takich jak:

  • osierdzie surowicze
  • osierdzie włókniste

Między osierdziem surowiczym i włóknistym znajduje się jama osierdziowa. Osierdzie surowice jest strukturą złożoną z cienkiej błony złożonej z trzech elementów. Są to dwie blaszki przechodzące jedna w drugą, osierdzie ścienne i trzewne.

Osierdzie trzewne (tzw. blaszka ścienna) wyściela wewnętrzną powierzchnię włóknistego osierdzia. Przechodzi ono na powierzchnię serca w okolicy dużych naczyń krwionośnych. Tworzy ono tym samym nasierdzie (tzw. blaszka trzewna).

Między dwiema blaszkami osierdzia surowiczego znajduje się jama osierdzia wypełniona płynem. Umożliwia ona swobodne przesuwanie się komór serca w osierdziu w momencie ich skurczu. Zadaniem włóknistego osierdzia jest tworzenie warstwy zewnętrznej.

Składa się ona ze zbitej, włóknistej tkanki łącznej.

Zapewnia ona sercu ochronę w przypadku urazu. Struktura łączy mostek i przeponę włóknistymi połączeniami. Osierdzie włókniste zapobiega nadmiernemu rozszerzeniu serca.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zespół meiksa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.