Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie zespołu policystycznych jajników polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu negatywnym konsekwencjom choroby.

Ladit 280x336

Otyłość z reguły towarzyszy temu schorzeniu, dlatego też leczenie zespołu policystycznych jajników polega między innymi na odchudzaniu się. Znaczna utrata wagi w przypadku kobiet cierpiących na zespół torbielowatych jajników często prowadzi do powrotu miesiączek i owulacji, a zatem i płodności.

Poza tym, dzięki odpowiedniej diecie zmniejsza się poziom insuliny we krwi, a gospodarka glukozą  zostaje unormowana. Jednocześnie ulega zmniejszeniu ryzyko rozwoju cukrzycy drugiego

. Leczenie zespołu policystycznych jajników polega także na zmniejszaniu insulinooporności, która powoduje utrzymywanie się nadmiaru ilości insuliny we krwi. Stosuje się niektóre leki hipoglikemizujące, między innymi rosiglitazon i metforminę.

W przypadku choroby takiej, jak zespół policystycznych jajników leczenie metaforminę nie jest równie skuteczne u wszystkich pacjentek.

 

Niepłodność jest powodowana przez zespół policystycznych jajników. Leczenie opiera się na stosowaniu leku, który pobudza owulację. Preparat nosi nazwę clomifenu i jest stosowany w monoterapii. Clomifen jest organicznym związkiem chemicznym należącym do bardzo skutecznych leków hormonalnych. Jego działanie polega na blokowaniu skutków działania hormonów płciowych kobiet, czyli estrogenów.

Ladit 160x600

Clomifen jest wskazany w terapii niepłodności wywołanej zaburzeniami owulacji. Warto wiedzieć, że clomifen zaleca się także osobom, które używają dopingu wydolnościowego w formie środków farmakologicznych.

Pomaga złagodzić jego skutki uboczne. Clomifen jest stosowany w postaci cytrynianu clomifenu. Jest to lek podawany doustnie. Działa na te tkanki organizmu, które zawierają receptory estrogenowe, a zatem na jajniki, endometrium, pochwę, podwzgórze, a także przysadka mózgowa. Clomifen niweluje wpływ estrogenów, ponieważ łączy się z receptorami estrogenowymi. Blokuje receptory estrogenowe znajdujące się w przysadce mózgowej i ingeruje w ten sposób w system sprzężenia zwrotnego estrogenu.

W efekcie gonadotropiny zwiększają produkcję hormonów w jajnikach. Wzrasta poziom estrogenów we krwi. Te z kolei pobudzają wzrost i rozwój pęcherzyka jajnikowego. Pęcherzyk pęka uwalniając komórkę jajową. Nowotwory endometrium zdarzają się statystycznie częściej u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników.

Leczenie powinno więc polegać na zapobieganiu nadmiernemu rozrostowi wyścieliska macicy. Opiera się na jego regularnym złuszczaniu przez krwawienia miesięczne. Zaleca się wykonywanie regularnych badań USG błony śluzowej macicy oraz zlecenie laboratoryjnego badania wycinków. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.