Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół Reye'a jest niebezpieczną chorobą prowadzącą do patologicznych zmian w wielu narządach. Schorzenie zwykle powoduje poważne uszkodzenia mózgu i wątroby.

Ladit 280x336

Śmiertelność w przypadku zespołu Rey'a sięga aż 50% - podział pomiędzy kobietami a mężczyznami jest praktycznie bardzo zbliżony. Pierwsze informacje o chorobie zostały opublikowane w latach 60. XX wieku przez R. Douglasa Reye'a i jego współpracowników.

Przedstawili oni opis 21 dzieci chorych na encefalopatię i stłuszczenie narządów wewnętrznych. Artykuł poświęcony badaniom został opublikowany na łamach czasopisma The Lancet. Mniej więcej w tym samym czasie G. Johnson opublikował badania prowadzone w grupie 16 dzieci chorujących na grypę B, cierpiących na zaburzenia neurologiczne.

Czworo pacjentów posiadało symptomy charakterystyczne dla opisywanej choroby. Pod koniec lat 70. XX wieku ośrodki naukowe w Ohio, Michigan i Arizonie zajęły się badaniami nad rolą kwasu acetylosalicylowego w patogenezie tej choroby. Ostrzegły one jednocześnie przed stosowaniem aspiryny u dzieci w przebiegu chorób wirusowych górnych dróg oddechowych.

Na czym polega choroba zwana zespołem Reye'a?

Rozwój zespołu Reye'a polega na rozlanym uszkodzeniu mitochondriów.

Ladit 160x600

W chorym organizmie dochodzi do hipoglikemii, rozwoju encefalopatii wątrobowej i stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Organizm reaguje gwałtownymi wymiotami. Pierwotne uszkodzenie mitochondriów może być związane z kilkoma czynnikami. Przyczyny zespołu Reye'a to m.in.:

  • wysoka temperatura
  • hipoglikemia hipoksja
  • hiperamonemia
  • spadek ciśnienia tętniczego
  • wzrost ciśnienia śródczaszkowego
  • obecność wolnych kwasów tłuszczowych

Co powoduje powstanie choroby Raye'a?

Bezpośrednia przyczyna zespołu Reye'a pozostaje nieznana. Przypuszcza się, że może mieć ona związek z podawaniem dzieciom niektórych leków, np. aspiryny.

Zazwyczaj zespół Reye'a występuje u dzieci w wieku 4-12 lat, lecz mogą chorować na nią osoby w każdym wieku. Zdarzały się przypadki zachorowania u niemowląt i u osób dorosłych.

Leki, które mogą przyczynić się do wywołania opisywanej choroby nadal są dostępne w aptekach, niemniej zostały obwarowane zakazem stosowania ich u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia.

Zespół Reye'a zwykle rozwija się kilka dni po przebyciu wirusowej infekcji, np. grypy, ospy wietrznej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zespol raye

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.