Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół Sjogrena objawy ma związane z zajęciem gruczołów wydzielenia zewnętrznego i tzw. symptomy gruczołowe. Objawy zespołu Sjogrena należące do pierwszej grupy dotyczą zaburzeń pracy gruczołu łzowego.

Ladit 280x336

Dochodzi do stanu kseroftalmii polegającej na suchości spojówki i rogówki.

Pacjent ma wrażenie, że pod powieką znajduje się ciało obce, np. piasek. Osoba cierpiąca na zespół Sjogrena odczuwa pieczenie oczu, co niejako wymusza ich drapanie, a co za tym idzie pogłębia dolegliwości.

Zespół Sjogrena objawy ma także związane z nadwrażliwością oczu na światło i dym papierosowy.

Spojówki są zaczerwienione i funkcje narządu wzroku są zaburzone. Osoba cierpiąca na tę chorobę nie jest w stanie długo wykonywać czynności wymagające skupienia i wytężenia wzroku, np. czytania, oglądania telewizji itd.

Objawy zespołu Sjogrena obejmują też kserostomię znaną jako suchość w jamie ustnej.

Są z tym związane trudności w połykaniu i żuciu pokarmów. Objawy zespołu Sjogrena dotyczą również suchości w ustach, problemów z żuciem i połykaniem jedzenia i problemów z mową.

U osób cierpiących na zespół Sjogrena objawy mogą przybrać postać utraty, albo zaburzeń smaku i węchu. Poza tym chorobie może towarzyszyć szybko postępująca próchnica zębów oraz zakażenie grzybicze jamy ustnej. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby dochodzi do pojawienia się pogłębiających się bruzd na języku i wargach.

Ladit 160x600

Wymienione wyżej objawy mogą doprowadzić do suchości w nosie i gardle. Prowadzi ona do zapalenia oskrzeli, zatok bądź płuc.

Dodatkowo u kobiet niekiedy występuje suchość pochwy prowadząca do dyskomfortu i uczucia pieczenia podczas stosunku.

Dla zespołu Sjogrena charakterystyczne są także sinienie rąk i ból palców.

Są to symptomy, które ulegają nasileniu pod wpływem emocji i niskiej temperatury.

Z kolei objawy pozagruczołowe są dolegliwościami stawowymi. Ich charakter jest bardzo podobny do symptomów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Poza tym może dojść do powiększenia węzłów chłonnych, zmian w płucach i nerkach oraz groźne zapalenie trzustki lub tarczycy. Obserwacja swojego organizmu pomaga w szybkim wykryciu choroby.

Zespół Sjogrena (objawy, leczenie) był przedmiotem badań wielu lekarzy.

Dorobek ich pracy jest dziś wykorzystywany w terapii i diagnostyce.

Wczesne rozpoznanie schorzenia jest możliwe dzięki przeprowadzeniu morfologii krwi oraz badań na przeciwciała ANA.

U osób cierpiących na zespół Sjogrena występuje leukopenia, niedokrwistość oraz podwyższone stężenie gammaglobulin. Lekarz może ocenić stopień nasilenia objawów wykonując test Shirmera.

Pozwala on na ocenę ilości łez wydzielanych przez gruczoły łzowe pacjenta.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • co powoduje wypukle oczy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.